ACS Poli, pas spre finala Cupei Ligii la fotbal

Fotbal / Semifinalele Cupei Ligii-Adeplast

Sport 21 Decembrie 2016 / 22:33 894 accesări

Miercuri seară, la Tg. Mureş, pe un teren extrem de dificil, s-a disputat meciul dintre echipa locală ASA şi ACS Poli Timișoara, manşa tur a primei semifinale din Cupa Ligii-Adeplast la fotbal. La finalul celor 90 de minute de joc, timişorenii s-au impus cu scorul de 4-2 (Artean 11-pen., Drăghici 61, Llorente 67, Popovici 90+5 / Ciolacu 26, C. Rus 76), rezultat care le conferă prima şansă la calificarea în finala competiţiei. Deoarece cele două formaţii aveau echipamente asemănătoare, oaspeţii au jucat în cele din urmă în tricouri albe cu numerele inscripţionate cu... marker.

Joi seară, de la ora 20.30 (în direct la Digi Sport 1, Dolce Sport 1 și Look Plus), pe Arena Națională din București, va avea loc întâlnirea Dinamo Bucureşti - FC Steaua Bucureşti. Manșa retur este programat anul viitor, la 1 și 2 martie, iar finala competiției va avea loc la 20 mai 2017.

NICIO DECIZIE ÎN CAZUL ASA - PANDURII

Comisia de Disciplină a decis ca la 11 ianuarie 2017 să audieze arbitrii şi observatorii partidei ASA Tg. Mureș - Pandurii Tg. Jiu, din etapa a 21-a a Ligii 1, pentru a analiza refuzul echipei oaspete de a relua jocul după pauză, la scorul de 2-0 pentru ASA, din cauza terenului înghețat.