Adrian Ungur s-a calificat în semifinalele turneului de la Santa Margherita

23 Martie 2017 / 16:17 383 accesări

Tenismenul Adrian Ungur (locul 316 în clasamentul mondial) a câştigat, joi, meciul împotriva croatului Viktor Galovic (537 ATP), scor 6-4, 6-4, în sferturile de finală ale turneului de categorie Futures de la Santa Margherita, Italia, jucat pe zgură şi dotat cu premii totale de 25.000 de dolari.

Partida a durat o oră şi 33 de minute. Ungur a reuşit un as şi a comis două duble greşeli, cedând serviciul de trei ori şi reuşind cinci break-uri.

În runda următoare de la Santa Margherita, Adrian Ungur va juca împotriva italianului Lorenzo Giustino (25 de ani, 210 ATP), favorit 3. Românul a câştigat singura confruntare directă, în 2013, în optimile de finală ale turneului challenger de la Timişoara, pe zgură, scor 6-7 (5), 6-0, 6-2.

Pentru calificarea în semifinale, tenismenul piteştean în vârstă de 32 de ani şi-a asigurat 10 puncte în clasamentul ATP şi un cec în valoare de 1.255 de dolari.