Al doilea succes pentru Viitorul în Antalya

Fotbal

Sport 25 Ianuarie 2018 / 13:53 654 accesări
Jucătorii Viitorului vor susține joi după amiază ultimul amical în Turcia

FC Viitorul a disputat joi dimineață penultimul meci de verificare în cantonamentul de la Belek (Turcia). Jucătorii pregătiți de Gheorghe Hagi au câștigat cu scorul de 2-1 întâlnirea cu Cernomorets Odessa, locul 10 în primul eșalon din Ucraina. După o primă repriză în care ambele echipe au trecut pe lângă deschiderea scorului, iar Viitorul a avut și un gol anulat pe motiv de ofsaid, în minutul 43, la reluarea cu capul a lui Voduț, tabela de marcaj s-a modificat prima oară în minutul 61, Ciobanu fructificând pasa lui Gavra. Cernomorets a egalat peste trei minute, în urma unei lovituri de colț, prin Zunic. Portarul Valentin Cojocaru, aflat la primul meci în tricoul Viitorului, a avut două intervenții bune la acțiunile adversarilor, iar scorul final, 2-1 pentru Viitorul, a fost stabilit în minutul 77 de tânărul Alexi Pitu (15 ani), dintr-o lovitură de la 11 metri obținută de Neciu.

Au evoluat următoarele formații - FC Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Buzbuchi (46 Cojocaru) - Ghiță, Țîru, Horj (68 Neciu) - Lima (46 Casap), Ciobanu, D. Dumitrescu, De Nooijer - Voduț (62 Pop), Drăguș (76 Alexi Pitu), Gavra (62 Mățan); Cernomorets (antrenor Kostyantyn Frolov): Novak - Liulka, Mamadu, Bamba, Martynenko - Kovalets, Khameliuk, Tretiakov - Tatarkov, Pryiomov, Antonov. Au mai intrat: Kozhukhar, Serdeniuk, Musolitin, Sokolov, Chornii, Smirnov, Semeniv, Silvio, Zunic, Zubeyko.

Joi, de la ora 16.00, la Belek, FC Viitorul va înfrunta echipa poloneză Jagiellonia, în ultimul test din această perioadă a pregătirilor.