Al treilea meci fără gol marcat, a treia înfrângere consecutivă pentru Viitorul

Fotbal / Liga 1, etapa a 21-a: FC HERMANNSTADT - FC VIITORUL 1-0

Sport 22 Decembrie 2018 / 15:36 549 accesări
Jucătorii Viitorului au încheiat anul cu stângul

FC Viitorul a pierdut sâmbătă, la Cluj-Napoca, pe terenul echipei CFR, partida cu FC Hermannstadt, din etapa a 21-a a Ligii 1 la fotbal, ultima din acest an. La capătul unui duel în care jocul Viitorului nu a fost unul strălucit, trupa lui Gheorghe Hagi a înregistrat a treia înfrângere consecutivă, după 0-2 cu FCSB și 0-1 cu CFR Cluj, iar vacanţa nu va fi cea dorită de fotbaliştii constănţeni, care încheie anul pe locul 5.

În meciul de sâmbătă, Lucian Dumitriu a marcat unicul gol al întâlnirii, în minutul 12, cu un şut plasat, de la marginea careului, care l-a surprins pe portarul Valentin Cojocaru, mingea trecând şi printre picioarele lui Ghiţă. Unica ocazie de gol a Viitorului a venit în minutul 76, atunci când Vlad Achim a trimis balonul în bara transversală a porţii lui Căbuz.

Rezultat final: FC Hermannstadt - FC VIITORUL 1-0 (L. Dumitriu 12).

Au evoluat următoarele formaţii - Hermannstadt (antrenor Vasile Miriuţă): Căbuz - Company, Mijuskovic, Dandea, I. Stoica, Tătar - P. Petrescu (cpt.) (74 Antonov), P. Moreira (90 Fl. Acsinte), L. Dumitriu - Blănaru (60 B. Rusu), Tsoumou; Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): V. Cojocaru - R. Boboc, Mladen, V. Ghiţă, De Nooijer (35 A. Ciobanu) - Artean (56 Vl. Achim), T. Băluţă, Vînă - I. Hagi (cpt.), Drăguş, Houri (46 Măţan). Cartonaşe galbene: B. Rusu, Căbuz / A. Ciobanu, Drăguş. Meciul a fost arbitrat la centru de Florin Chivulete (Bucureşti).

Sâmbătă seară, de la ora 20.00 (în direct la Digi Sport 1, Telekom Sport 1 şi Look TV), este programată partida FCSB - CFR Cluj.

Clasament: 1. CFR 43p (golaveraj: 33-12), 2. FCSB 40p (40-22), 3. U. Craiova 38p (37-19), 4. Sepsi 33p (29-19), 5. FC VIITORUL 33p (25-23), 6. Astra 31p (28-20), 7. Hermannstadt 28p (22-22), 8. Gaz Metan 28p (23-28), 9. Poli Iaşi 28p (26-32), 10. FC Botoşani 26p (26-30), 11. Dinamo 22p (22-34), 12. Dunărea 17p (13-23), 13. Chiajna 17p (16-37), 14. Voluntari 13p (21-40).