Ana Bogdan s-a accidentat şi nu a putut încheia meciul din sferturi

Tenis de câmp

Sport 14 August 2020 / 14:29 973 accesări
Ana Bogdan

Ana Bogdan

Vineri, în sferturile de finală ale turneului de la Praga, dotat cu premii în valoare totală de 275.000 de dolari, Ana Bogdan (locul 92 WTA) nu a putut încheia partida cu Kristyna Pliskova (Cehia, locul 69 WTA). Ana Bogdan a început bine meciul şi conducea cu scorul de 5-2, însă a fost nevoită să abandoneze. Ana Bogdan s-a accidentat la coapsa stângă, la care purta deja un bandaj, după ce a alergat după o minge „scurtă” a adversarei.

Tot vineri, Irina Begu (locul 82 WTA) a câştigat confruntarea cu Leonie Kung (Elveţia, locul 157 WTA, ajunsă pe tabloul principal tot din postura de lucky loser), din optimile de finală, întreruptă joi seară, după primul set, din cauza întunericului. Begu s-a impus cu scorul de 6-7 (3/7), 7-5, 7-6 (9/7), după trei ore şi 27 de minute de joc. Begu evolua tot vineri, în sferturile de finală, cu Sara Sorribes Tormo (Spania, locul 84 WTA).

Prezenţa în sferturi la Praga este recompensată cu un cec în valoare de 5.000 de dolari şi cu 60 de puncte WTA.