Ana Maria Popescu a ratat calificarea în sferturi la proba de spadă la Rio

06 August 2016 / 22:29 429 accesări

Ana Maria Popescu a fost eliminată, sâmbătă, în proba individuală de spadă feminin la Jocurile Olimpice de la Rio, după ce a pierdut, scor 8-15, cu sportiva din Coreea de Sud, Choi Injeong, în optimile de finală ale competiţiei.

Sportiva din România a început slab partida cu Choi Injeong, din Coreea de Sud, şi a fost condusă cu scorul de 4-2, după prima repriză.

Ana Maria Popescu a revenit pe tabelă şi a restabilit egalitatea, 4-4, în primul minut din partea a doua, însă a cedat apoi şapte tuşe consecutive. Românca a încercat revenirea în ulima repriză, a obţinut două tuşe consecutive, însă jocul sportivei din Coreea de Sud a incomodat-o pe Ana Maria Popescu, care nu a mai găsit soluţii şi a cedat, scor 8-15.

Chiar dacă nu a ajuns în sferturile de finală, Ana Maria Popescu mai speră la o medalie, în competiţia pe echipe, unde România este favorită să ajungă pe podiumul olimpic.