”80 de minute de efort”

Rugby / Cupa României, semifinale: RCJ Farul - Steaua

- cere antrenorul RCJ Farul, australianul Paul James Nixon
Sport 11 Aprilie 2007 / 00:00 644 accesări

După sărbătoarea de Paşti, urmeză sărbătoare pe terenul de rugby... Patru zile în care Rugby Club Judeţean Farul Constanţa trebuie să dea tot ce are mai bun, măsurîndu-şi forţele cu puterile campionatului intern, Steaua şi Dinamo. După zece zile de la înfrîngerea din campionat, 22-59, rugbyştii antrenaţi de Paul James Nixon, Gheorghe Florea şi Florea Opriş sînt din nou faţă în faţă cu Steaua, în partida din semifinalele Cupei României, programată astăzi, la Focşani, de la ora 14.00. ”Am jucat o repriză foarte bine la Steaua. Ceea ce vreau acum este ca efortul şi concentrarea noastră să dureze 80 de minute. Dacă vom reuşi să cîştigăm, va fi extraordinar, dacă nu, îmi doresc să ieşim de pe teren cu capul sus şi mîndri de efortul nostru”, a declarat australianul Paul James Nixon, care va trimite în teren echipa standard, exceptîndu-i pe accidentaţii Gheară, B. Panţuru, Crăciunescu şi Andrii. Vestea bună este revenirea mijlocaşului la grămadă Bidzina Shamkaradze (cel mai bun în partida de campionat jucată în Ghencea) de la naţionala Georgiei, pentru care a marcat eseu în victoria cu 98-3 contra Cehiei, în Cupa Europeană a Naţiunilor. Steaua şi Farul s-au întîlnit şi anul trecut în aceeaşi fază a competiţiei, bucureştenii asigurîndu-şi atunci o victorie facilă, 71-3, constănţenii făcînd figuraţie pe teren. Jucătorii noştri au plecat în această dimineaţă cu autocarul spre Focşani. Meciul va fi arbitrat de Teodor Aprozeanu. În cealaltă semifinală se întîlnesc, la Oradea, rivalele vestului, Contor Group Arad şi Remin Baia Mare.