Andrei Pavel, cîştigător la dublu la Gstaad

Sport 17 Iulie 2006 / 00:00 887 accesări

Aflat în cădere liberă în clasamentul ATP la simplu, Andrei Pavel se descurcă excelent la dublu. Alături de cehul Jiri Novak, constănţeanul a disputat ieri ultimul act al turneului de la Gstaad, din Elveţia, dotat cu premii în valoare totală de 421.250 de euro. Chiar dacă programul a fost dat peste cap din cauza ploii, Pavel şi colegul său au făcut un tur de forţă sîmbătă, cînd au cîştigat ambele meciuri. În sferturi, cei doi i-au învins pe spaniolii Feliciano Lopez şi Ivan Navarro Pastor, în două seturi identice, 6-1, 6-1. Nici meciul din semifinale nu le-a pus mari probleme, cîştigînd lejer, 6-2, 6-2 în faţa cuplului ceh format din Frantisek Cermac şi Leos Friedl. Finala le-a scos în faţă un dublu reprezentînd ţara gazdă, Marco Chiudinelii şi Jean Claude Scherrer, care a fost revelaţia turneului. Pavel şi Novak s-au impus clar, 6-3, 6-1, constănţeanul trecîndu-şi astfel în cont al treilea titlu la dublu din acest sezon şi al cincilea din carieră. La simplu, Pavel a reuşit una din cele mai bune performanţe din ultimul timp, ajungînd pînă în sferturile de finală. În aceasta fază, Pavel a dat piept cu un jucător croat, Marin Cilici, în vîrstă de 17 ani, venit din calificări. Chiar dacă adversarul a disputat în aceeaşi zi şi meciul din optimi, românul nu i-a ţinut piept decît în primul set, pe care l-a şi cîştigat la tie-break, 7-6. Croatul a egalat situaţia cu un sec 6-3 şi a învins în setul decisiv, 7-5, fructificînd a cincea minge de meci pe serviciul lui Pavel. Pentru calificarea în sferturi, “Cneazul” s-a ales cu 40 de puncte ATP şi a încasat un cec în valoare de 11.960 de euro.