Angelique Kerber, eliminată în optimile turneului din Qatar

16 Februarie 2017 / 12:48 441 accesări

Jucătoarea germană de tenis Angelique Kerber, numărul 2 mondial, a fost eliminată în optimile de finală ale Openului Qatarului, fiind învinsă în trei seturi, 6-4, 0-6, 6-4, de rusoaica Daria Kasatkina, într-o partidă disputată joi la Doha.

Kasatkina (19 ani, 32 WTA), care în primul tur reușise să o învingă pe românca Irina Begu (3-6, 6-1, 7-5) a trecut de Kerber, principala favorită a competiției, în 2 ore și 2 minute de joc, iar în sferturile de finală o va avea ca adversară pe campioana olimpică de la Rio, portoricana Monica Puig, care a beneficiat în optimi de abandonul kazahei Iulia Putințeva, în setul al treilea, la scorul de 6-2, 4-6, 2-1.

În schimb, favorita numărul 2, Karolina Pliskova din Cehia, a reușit să acceadă în sferturile de finală, după victoria cu 7-5, 6-4 înregistrată în fața franțuzoaicei Caroline Garcia.

Pliskova o va întâlni în meciul următor pe chinezoaica Shuai Zhang, care a dispus în optimi, cu 7-6 (7/3), 3-6, 7-5, de spaniola Garbine Muguruza, cap de serie numărul 3.