Anglia deschide scorul în disputa cu Italia!

Fotbal / UEFA Champions League, optimi de finală, manşa tur

Sport 21 Februarie 2008 / 00:00 577 accesări

Meci de senzaţie pe “Anfield Road”, marţi seară, între FC Liverpool şi Inter Milano. Finalista de anul trecut a Ligii Campionilor a demonstrat că este o cu totul altă echipă atunci cînd evoluează în Europa, unde nu sînt prea multe teamuri care să-i facă faţă! Inter n-a făcut excepţie, mai ales că Materazzi a părăsit rapid terenul (min. 30) pentru două galbene, după dispute cu Fernando Torres. Italienii s-au retras total în apărare (nici pînă atunci nu arătaseră cine ştie ce în atac...) sperînd într-un scor alb. N-a fost să fie, pentru că englezii au luptat pînă la capăt şi au obţinut victoria pe final. Kuyt şi - în special - Gerrard au adus golurile unei victorii meritate. La italieni (care au fost ajutaţi de arbitru şi în Europa! - henţ nesancţionat la Vieira) Chivu a evoluat foarte bine, mai ales după ce a trecut fundaş central, după eliminarea lui Materazzi. Victorie meritată şi pentru AS Roma, după ce Real Madrid a deschis scorul în primele minute. Dar pentru italieni returul de pe “Santiago Bernabeu” se anunţă foarte dificil, mai ales că la spanioli vor reintra Sneijder şi Robinho. Schalke a trecut de FC Porto graţie unui gol reuşit de Kuranyi chiar în debutul meciului, lusitanii nereuşind să egaleze, chiar dacă au dominat jocul după pauză. Remiză albă la Atena, Olympiakos păstrînd şanse reale de calificare în sferturi de finală!

Rezultatele de marţi: Schalke ’04 Gelsenkirchen - FC Porto 1-0 (Kuranyi 4); FC Liverpool - Inter Milano 2-0 (Kuyt 85, Gerrard 90); AS Roma - Real Madrid 2-1 (D. Pizarro 24, Mancini 58 / Raul 8); Olympiakos Pireu - Chelsea Londra 0-0. Partidele retur se vor disputa pe 5 martie, cu excepţia întîlnirii dintre Inter Milano şi Liverpool, programată pe 11 martie.