Austin 2018: O cursă plictisitoare, cu un final frumos! Remember Nicky Haiden

MotoGP

Sport 23 Aprilie 2018 / 00:08 1374 accesări
Sursa foto: ultimatemotorcycling.com

Dacă Argentina a încins spiritele, a împărţit lumea motociclismului de mare viteză în două tabere, a dat naştere la discuţii nesfârşite, Austin a făcut să se rupă fălcile de plictiseală. O cursă lineară în cel mai bun caz, cu un start interesant şi… cam atât. Vorbim, evident, de clasa mare, căci în Statele Unite ale Americii doar „the big boys” participă. Marc Marquez s-a instalat fără probleme în frunte, potrivit propriei declaraţii de la finalul cursei - “Nu am avut încredere să mă implic în depăşiri cu alţi motociclişti, aşa că am preferat să-i dau bătaie” – şi a rămas acolo până la sfârşit, punând între el şi MaverickVinales (locul 2) 6 secunde mai mult decât suficiente. Cu un Iannone fericit pe locul 3 se încheie o cursă fără istorie. Singura istorie îi aparţine lui Marc, oricât nu le-ar plăcea unora. El îşi înscrie în palmares, în 2018, cea de-a şasea victorie consecutivă la Austin, pe traseul său preferat, un traseu extrem de tehnic şi dificil.

În rest, merită amintit gestul, extrem de frumos şi emoţionant, făcut de Marc, la finalul cursei: turul de onoare a fost efectuat în memoria lui Nicky Hayden, numărul 69 în MotoGP, care a sfârşit tragic, într-un accident stupid, pe 22 mai, anul trecut, fiind lovit frontal de o maşină pe când se plimba cu bicicleta, cu prietenii, în Italia. “The Kentucky Kid” a câştigat Campionatul Mondial Moto GP în 2006. Valentino Rossi a încheiat pe un onorabil loc 4, fără să-I fie pricinuită nicio emoţie suplimentară.