Axiopolis Cernavodă, victorie la scor în amicalul de la Năvodari

Fotbal / Liga a 3-a

Sport 30 Iulie 2017 / 16:41 984 accesări
Axiopolis Cernavodă a marcat de șase ori în repriza a doua a meciului de la Năvodari

Aflată în plină perioadă de pregătire pentru noua ediție din Liga a 3-a la fotbal, al cărei start este prevăzut pentru data de 26 august, echipa Axiopolis Sport Cernavodă a jucat sâmbătă al doilea meci amical din această vară. Dunărenii au susținut în deplasare returul cu CS Năvodari, formație din Liga a IV-a pe care au învins-o cu 6-1 (0-1), după ce în urmă cu o săptămână, la Cernavodă, scorul fusese 2-2 (2-1). La Năvodari, gazdele au condus cu 1-0 la pauză, însă oaspeții au înscris de șase ori în repriza secundă, prin I. Gheorghe (46), Beșleagă (53), N. Moise (55, 82), C. Crețu (56) și Vlăescu (80).

Au evoluat pentru Axiopolis (antrenor Ionel Melenco): Puia (46 Nanu) - I. Gheorghe (65), Daniel Zaharia, Andreescu, L. Gheorghe (46 N. Moise) - C. Crețu (70 Vlăescu), Al. Vieru (46 M. Al. Hristu) - Beșleagă, Vlăescu (46 E. Abibula), Loluț - Husein (81 Ad. Cristea).

Loluț este un jucător adus de la Academia Farul, născut în 1998, iar Crețu provine de la CS Agigea. Zugravu nu s-a mai prezentat la antrenamente, Dumitrescu și Sasu au jucat sâmbătă, la echipa a doua, fundașul dreapta G. Rusu este accidentat, iar Mihalache și C.V. Hristu au fost învoiți. Dogaru, aflat în conflict cu clubul, nu a jucat nici la echipa a doua în acest weekend, fiind învoit.

La rândul său, Axiopolis Sport II Cernavodă, formație recent promovată în Liga a V-a, a jucat sâmbătă cu Farul Tuzla și a câștigat cu 3-2 (1-1), golurile fiind înscrise de Ionuț Ilie (2) și de Nicolae Moise. Ultimul mai are două etape de suspendare din campionatul trecut și de aceea nu este titularizat la prima echipă, antrenorul căutând alte soluții pentru linia de atac.

Până la primul meci oficial al sezonului, cel din 9 august, contând pentru primul tur din faza națională a Cupei României, Axiopolis va mai susține două jocuri de verificare, cu Agricola Borcea (2 august, la Cernavodă) și cu FC Viitorul II (5 august, la Ovidiu). Au mai fost fixate meciuri amicale cu CS Medgidia (12 august, la Cernavodă) și cu Agricola Borcea (19 august, în deplasare).