Barcelona, surclasată la Munchen

Fotbal / UEFA Champions League, semifinale, manşa tur: BAYERN MUNCHEN - FC BARCELONA 4-0

Sport 24 Aprilie 2013 / 00:00 439 accesări

Disputat aseară, la Munchen, pe “Allianz-Arena”, primul duel germano-spaniol din semifinalele Ligii Campionilor la fotbal, ediţia 2012-2013, s-a încheiat cu victoria echipei gazdă. La pauză, Bayern a condus cu 1-0, prin reuşita lui Thomas Muller, determinarea în joc a formaţiei germane fiind maximă. Trupa lui Jupp Heynckes a început în forţă şi repriza secundă, iar “Super” Mario Gomez a punctat pentru 2-0. Arjen Robben şi Thomas Muller au înscris ultimele două goluri ale meciului şi rămâne de văzut dacă Barca va reuşi în returul de pe “Nou Camp” să repete victoria minune din duelul cu AC Milan, din returul optimilor de finală.

Scor final: Bayern Munchen - FC Barcelona 4-0 (T. Muller 25, 82, M. Gomez 49, Robben 73). Au evoluat - Bayern (antrenor Jupp Heynckes): Neuer - Lahm (cpt.), J. Boateng, Dante Bonfim, Alaba - Javi Martinez, Schweinsteiger - Robben, T. Muller (83 Pizarro), Ribery (89 Shaqiri) - M. Gomez (71 Luiz Gustavo); Barcelona (antrenor Tito Vilanova): Victor Valdes - Dani Alves, Pique, Bartra, Jordi Alba - Xavi Hernandez (cpt.), Busquets, Iniesta - Alexis Sanchez, Messi, Pedro Rodriguez (83 David Villa). Cartonaşe galbene: M. Gomez, Javi Martinez, Schweinsteiger / Bartra, Alexis Sanchez, Jordi Alba, Iniesta. A arbitrat: Victor Kassai (Ungaria). Meciul retur se va disputa pe 1 mai, la Barcelona.