BELGIA - SUA 2-1

Fotbal / Turneul final al CM, optimi de finală:

Belgia, ultima echipă calificată în sferturi
Sport 02 Iulie 2014 / 00:00 339 accesări

Aseară, pe arena “Fonte Nova“ din Salvador, Belgia a eliminat SUA, în ultima partidă din optimile de finală ale Cupei Mondiale. Ca şi în meciul Argentina - Elveţia, disputat tot ieri, pentru stabilirea echipei calificate în sferturi au fost necesare prelungirile. După 0-0 la finalul timpului regulamentar de joc, Belgia a marcat de două ori în prima repriză de prelungiri, prin De Bruyne şi Lukaku, defensiva americană cedând în cele din urmă în faţă atacurilor echipei belgiene. Nemaiavând ce pierde, americanii au trecut la atac, dar nu au reuşit decât golul de onoare, prin Green. Scor final: Belgia - SUA 2-1 (De Bryune 93, Lukaku 105 / Green 107). Iar în urma acestui rezultat, Mondialul brazilian a consemnat şi calificarea în sferturi a celor opt câştigătoare ale grupelor.

În sferturile de finală, Argentina va înfrunta Belgia, meciul fiind programat sâmbătă, 5 iulie, de la ora 19.00, la Brasilia.