Boxerul constănțean Arsen Mustafa, debut cu dreptul la CE

Sport 21 Octombrie 2014 / 00:00 476 accesări

În aceste zile, la Zagreb, se desfășoară Campionatele Europene de box pentru tineret, competiție la care delegația României este formată din opt sportivi. Vedeta și pugilistul cu cele mai mari șanse la o medalie este constănțeanul Arsen Mustafa (CS Farul Constanța), vicecampionul mondial al categoriei 60 kg. Boxerul antrenat la CS Farul de Mihai Constantin a trecut, sâmbătă, în primul tur de israelianul Lior Abramov, prin KO tehnic în repriza a treia. În optimi, Mustafa l-a avut ca adversar pe suedezul Berhane Yohannes, meciul fiind programat aseară. Constănțeanul s-a impus la puncte, decizie 3-0, iar în sferturile de finală va boxa mâine, pentru medalie, cu scoțianul Lewis Hay.

Alți trei pugiliști români, Ion Pleș (52 kg), Sorin Claudiu Dobondi (64 kg) și Iulian Ivanov (75 kg), s-au calificat și ei în optimi, în urma unor victorii obținute duminică. Dobondi a eliminat un azer, Ismayil Heseynov (2-1 decizie la puncte). Primul român eliminat a fost Ion Marin (91 kg), 0-3 cu Danil Hlebnikov (Rusia). Ieri, a părăsit competiția și Ivanov, după 0-3 cu Artjoms Hanevics (Letonia). Primul calificat în sferturi a fost Andrei Arădoaie (81 kg), învingător prin KO în repriza a treia în fața lui Mehmet Ufuk Tekneci (Turcia).