Britanicul Andy Murray s-a calificat în semifinalele turneului olimpic de la Rio de Janeiro

Sport 12 August 2016 / 21:47 620 accesări

Tenismenul britanic Andy Murray a câştigat, vineri, meciul cu sportivul american Steve Johnson, scor 6-0, 4-6, 7-6 (2), şi s-a calificat în semifinalele turneului olimpic de la Rio de Janeiro, Brazilia, disputat pe hard.

Meciul a durat două ore şi 11 minute şi a fost mai echilibrat decât era prevăzut. Andy Murray, finalist în fiecare turneu de Mare Şlem desfăşurat în acest an şi locul 2 în clasamentul ATP, era considerat favorit clar în faţa americanului clasat pe poziţia a 22-a în lume.

Britanicul a început fără greşeală partida şi a închis primul set fără a ceda vreun game, după 25 de minute. În actul doi, Murray şi-a pierdut serviciul în debut şi nu a mai reuşit să recupereze deficitul. În decisiv, Johnson a reuşit break-ul la 4-3 şi părea aproape de o surpriză uriaşă, dar Murray a făcut imediat rebreak şi a făcut diferenţa în tiebreak (7-2).

Steve Johnson a jucat mai agresiv, cu multe veniri la fileu şi un procentaj mai mare de risc. În consecinţă, americanul a avut mai multe mingi direct câştigătoare (31-24), dar şi de două ori mai multe erori neforţate în comparaţie cu britanicul (36-15).

În semifinalele turneului olimpic de la Rio, Andy Murray va juca împotriva învingătorului din partida Kei Nishikori (Japonia) - Gael Monfils (Franţa).

Celelalte două sferturi de finală, aflate în desfăşurare, sunt Rafael Nadal (Spania) - Tomaz Bellucci (Brazilia) şi Juan Martin Del Potro (Argentina) - Roberto Bautista (Spania).