Bronz pentru handbalistele tricolore la Mondialul de tineret

Sport 22 August 2006 / 00:00 815 accesări

Reprezentativa feminină a României a ocupat locul trei la Campionatul Mondial de handbal pentru tineret, care s-a desfăşurat în Canada. În finala mică, “tricolorele“ au învins, cu scorul de 30-28 (13-22), echipa similară a Franţei. Golurile echipei României au fost marcate de Cristina Neagu - 11, Elena Dincă - 5, Maria Vizitiu - 4, Roxana Rahnea, Mihaela Sandu, Roxana Joldes - câte 2, Laura Şeitan, Aura Ivancu, Mihaela Teodorescu, Aneta Pârvuţ - câte unul. Componentele echipei naţionale de handbal feminin vor fi premiate, conform legislaţiei în vigoare, de către Agenţia Naţională pentru Sport, cu câte 2.000 RON, pentru medalia de bronz. Finala mare a fost cîştigată de Danemarca, în faţa Coreei de Sud, cu scorul de 36-33 (17-19). În echipa Mondialelor au fost alese două jucătoare din echipa României, Elena Dincă, pe postul de extremă stînga, şi Cristina Neagu (inter stînga). Cristina Neagu a fost aleasă şi MVP-ul competiţiei.