Calificare cu emoţii pentru Germania

Fotbal / Turneul final al CM, optimi de finală: GERMANIA - ALGERIA 2-1

Sport 01 Iulie 2014 / 00:00 269 accesări

Aseară, pe “Estadio Beira-Rio” din Porto Alegre, în optimile de finală ale Mondialului brazilian, Germania a avut o misiune dificilă în confruntarea cu Algeria, calificarea fiind decisă abia după cele două reprize de prelungiri. După cele 90 de minute de joc regulamentare scorul a fost egal, 0-0, iar primul gol a fost reuşit de Schurrle, în min. 92. Germania s-a desprins la 2-0 în min. 119, în urma golului marcat de Mesut Ozil, dar algerienii au redus din diferenţă prin Djabou, în min. 120+2. Germania s-a impus în faţa Algeriei cu 2-1 şi a obţinut astfel calificarea în sferturi, la capătul unui meci spectaculos.

În sferturile de finală, Germania va înfrunta Franţa, meciul fiind programat vineri, 4 iulie, de la ora 19.00, la Rio de Janeiro.