Calificare fără emoții pentru FC Viitorul U-19

Fotbal / Liga Campionilor pentru tineret, turul întâi, manșa retur: SHERIFF TIRASPOL - FC VIITORUL 0-1

Sport 19 Octombrie 2016 / 20:08 627 accesări
Alexandru Cicâldău a marcat câte un gol în ambele partide cu Sheriff Tiraspol

Echipa de tineret FC Viitorul și-a valorificat bine statutul de favorită la calificarea în al doilea tur eliminatoriu din UEFA Youth League, Liga Campionilor rezervată echipelor de tineret (jucători sub 19 ani). După ce au dispus cu 4-1 de Sheriff Tiraspol în turul jucat la Ovidiu, tinerii fotbaliști constănțeni au învins și în manșa retur, desfășurată miercuri seară în Transnistria. Scorul final a fost 1-0, prin golul marcat de Alexandru Cicâldău, în minutul 45+1, din lovitură de la 11 metri. Penalty-ul fusese obținut tot de căpitanul Viitorului, care a fost faultat în careu de Podlisnic.

În prima repriză, oaspeții s-au aflat la cârma partidei, însă imprecizia la finalizare a făcut ca golul să pice abia în prelungirile dictate de arbitru. După pauză, deja ieșiți din cărțile calificării, moldovenii au forțat măcar golul egalizator, însă Dur-Bozoancă a intervenit salvator de fiecare dată. Cristian Ene a ratat golul 2 în minutul 70, iar pe final gazdele au asaltat careul Viitorului, însă defensiva constănțeană a apărat cu brio minimul avantaj de pe tabelă.

Au evoluat pentru FC Viitorul U-19 (antrenor Nicolae Roșca): Dur-Bozoancă - Căpușă, T. Băluță (66 Burdeț), Kilyen, D. Dumitrescu (71 Rusu) - Iani - Casap, Cicâldău - A. Ciobanu, Cr. Ene, Mățan (76 Manole). Iani și Burdeț au văzut cartonașul galben. Meciul a fost arbitrat de o brigadă din Macedonia, alcătuită din Dejan Jakimovksi (la centru), Dejan Nedelkoski și Isa Emurli.

FC Viitorul va întâlni în al doilea tur eliminatoriu de pe traseul campioanelor naționale echipa elvețiană FC Zurich, care a trecut de Zrinjski Mostar (Bosnia-Herțegovina). După ce în turul jucat în deplasare au învins cu scorul de 3-0, elvețienii au câștigat pe teren propriu, tot miercuri seară, cu 6-0. Dubla manșă din turul 2 este programată pe 2 și 23 noiembrie, iar FC Viitorul va fi gazdă la prima partidă.