Calificare fără probleme pentru Săgeata

Fotbal / Cupa României, faza a IV-a: UNIREA SLOBOZIA - SĂGEATA NĂVODARI 1-3

Sport 30 August 2012 / 00:00 612 accesări

După ce FC Farul Constanţa a obţinut calificarea la “masa verde”, în urma retragerii adversarei Callatis Mangalia, o altă reprezentantă a judeţului Constanţa a acces în faza a V-a a Cupei României la fotbal. Astfel, Săgeata Năvodari a învins ieri, cu 3-1, în deplasare, nou-promovata în liga secundă Unirea Slobozia. Cu atenţia îndreptată spre campionat, antrenorul Aurel Şunda a decis să folosească în Cupa României o formulă de echipă alcătuită în mare parte din rezerve. În aceste condiţii, ialomiţenii au dominat startul întâlnirii şi au deschis scorul în min. 11, prin veteranul Adrian Mihalcea. Năvodărenii au reacţionat rapid şi au obţinut egalarea în min. 24, Muscă transformând lovitura de pedeapsă obţinută de R. Dumitru. Finalul reprizei a aparţinut celor de la Săgeata, care au înscris de două ori, prin atacantul Marius Jianu, în min. 43 şi 45, rezolvând soarta calificării. Repriza secundă a fost mai liniştită, încingându-se doar pe final, când Bold a primit un cantonaş roşu, după o intrare periculoasă. „Am jucat bine şi suntem bucuroşi că jucătorii tineri şi cei veniţi în această vară s-au integrat rapid”, a spus Mihai Terzi, managerul grupării de pe litoral. Săgeata Năvodari a evoluat în următoarea formulă: Gordin - Bold, Tudorache, Muşuroaia, Goşa - Muscă (71 Vezan), Pleniceanu (81 B. Oprea), Vîrtic (71 V. Apostol), R. Dumitru - M. Jianu, Pekarov.