Campioana en titre a câștigat... chinuit

Fotbal / EURO 2016, Grupa D, etapa 1: SPANIA - CEHIA 1-0

Sport 13 Iunie 2016 / 19:47 368 accesări
Fundașul Gerard Pique a adus trei puncte mari pentru spanioli

Mult așteptatul debut al Spaniei la EURO 2016 a adus dezamăgire printre suporterii iberici, chiar dacă favoriții lor au câștigat cele trei puncte în duelul cu Cehia, din Grupa D, impunându-se cu 1-0. Cu un atac inedit, format din Nolito și Morata, campioana europeană en titre s-a chinuit în fața unei echipe extrem de bine organizată, care a mizat pe experiența celor două vedete, Cech și Rosicky. Portarul lui Arsenal s-a remarca rapid, reușind să-l blocheze pe Morata în două rânduri, iar colegii săi au încercat să-și surprindă adversarii pe contraatac, însă nu și-au creat mari ocazii de a marca. Repriza secundă a început cu o bară, după ce Hubnik a deviat mingea spre propria poartă, și a continuat cu un asalt continuu al armadei spaniole. Nici Nolito și nici Sergio Ramos nu au găsit soluția de a sparge defensiva cehilor, iar ratările ar fi putut să se răzbune, dar De Gea s-a opus la șutul lui Hubnik, iar Fabregas a respins din fața porții la lovitura de cap a lui Gebre Selassie. Pe final, ibericii s-au aruncat în atac, iar Pique a adus golul victoriei cu doar trei minute înainte de final, reluînd cu capul mingea centrată de Iniesta. O victorie chinuită pentru spanioli, dar una extrem de importantă, într-o grupă echilibrată, în care și Croația a învins la limită Turcia, scor 1-0.

Au evoluat - SPANIA (selecţioner Vicente del Bosque): De Gea - Juanfran, Pique, S. Ramos, Alba - Busquets, Iniesta - D. Silva, Fabregas (70 Thiago), Nolito (82 Pedro Rodriguez) - Morata (62 Aduriz); CEHIA (selecţioner Pavel Vrba): Cech - Kaderabek, Sivok, Hubnik, Limbersky - Plasil, Darida - Gebre Selassie (86 Sural), Rosicky (88 Pavelka), Krejci - Necid (75 Lafata). Cartonaş galben: Limbersky. Meciul a fost arbitrat de polonezul Szymon Marciniak.