Campioana mondială en titre, eliminată

Fotbal / CM, Grupa B: SPANIA - CHILE 0-2

Sport 19 Iunie 2014 / 00:00 704 accesări

Spania, campioana mondială en titre, nu mai poate depăşi faza grupelor la Mondialul brazilian. După umilinţa din meciul cu Olanda, scor 1-5, ibericii au pierdut aseară, pe celebra arenă “Maracana” din Rio de Janeiro, 0-2 cu Chile, a doua partidă consecutivă la World Cup 2014. Golurile marcate în prima repriză de Vargas, atacantul Valenciei, şi Aranguiz au semnat sentinţa Spaniei la actualul turneu final. Ibericii au încercat în zadar în repriza a doua să întoarcă soarta partidei, Chile rezistând fără să primească gol, cu portarul Claudio Bravo, de la Real Sociedad, în prim plan.

Rezultat final: Spania - Chile 0-2 (Vargas 20, Aranguiz 44).

Au evoluat - Spania (antrenor Vicente del Bosque): Casillas (cpt.) - Azpilicueta, Javi Martinez, Sergio Ramos, Jordi Alba - Busquets, Xabi Alonso (46 Koke) - David Silva, Iniesta, Pedro Rodriguez (76 Cazorla) - Diego Costa (64 F. Torres); Chile (antrenor Jorge Sampaoli): C. Bravo (cpt.) - Medel, F. Silva, Jara - Isla, Aranguiz (64 Gutierrez), M. Diaz, Mena - Vidal (88 Carmona) - Vargas (84 Valdivia), Alexis Sanchez. Cartonaşe galbene: Xabi Alonso / Vidal, Mena. Partida a fost arbitrată la centru de Mark Geiger (SUA).

Clasament Grupa B: 1. OLANDA 6p (golaveraj: 8-3), 2. CHILE 6p (5-1), 3. Australia 0p (3-6), 4. Spania 0p (1-7). Olanda şi Chile şi-au asigurat prezenţa în optimile de finală.