Campioana mondială, umilită de Olanda

Fotbal / CM, Grupa B: SPANIA - OLANDA 1-5

Sport 14 Iunie 2014 / 00:00 903 accesări

Reeditarea finalei Mondialului din 2010, în care Spania s-a impus cu 1-0, a fost consemnată vineri seară, pe Arena Fonte Niva din Salvador. Şi în primul meci din Grupa B de la turneul final găzduit de Brazilia, Olanda şi-a luat mult aşteptata revanşă, umilind Spania, cu un incredibil 5-1.

După ce Sneijder, aflat la meciul 100 pentru Olanda, a ratat o ocazie uriaşă în min. 8, Casillas intervenind slavator, Spania a marcat prima, prin Xabi Alonso, în min. 27, dintr-un penalty acordat de arbitrul italian Nicola Rizzoli la un duel între Diego Costa şi Vlaar. Campioana mondială en titre s-ar fi putut desprinde pe tabela de marcaj, dar David Villa nu l-a putut învinge pe Cillessen, în min. 43. Şi cum ocaziile ratate se răzbună, peste numai un minut Van Persie a reluat spectaculos balonul cu capul în poarta lui Casillas, fructificând o pasă perfectă a lui Blind. După 1-1 la pauză, repriza a doua a fost catastrofală pentru Spania. Olanda a punctat de patru ori, prin Robben, autorul unei duble, De Vrij şi din nou Van Persie, umilinţa ibericilor fiind totală. Iar pe final “portocala mecanică” a mai irosit câteva ocazii clare de gol...

Rezultat final: Spania - Olanda 1-5 (Xabi Alonso 27-pen. / Van Persie 44, 72, Robben 53, 80, De Vrij 65).

Au evoluat - Spania (antrenor Vicente del Bosque): Casillas (cpt.) - Azpilicueta, Sergio Ramos, Pique, Jordi Alba - Xabi Alonso (63 Pedro Rodriguez), Busquets - D. Silva (78 Fabregas), Xavi Hernandez, Iniesta - Diego Costa (63 F. Torres ); Olanda (antrenor Louis van Gaal): Cillessen - Janmaat, Vlaar, De Vrij (77 Veltman), Martins Indi, Blind - De Guzman (62 Wijnaldum), Sneijder, N. De Jong - Van Persie (cpt.) (79 Lens), Robben. Cartonaşe galbene: Casillas / De Guzman, De Vrij, Van Persie.

DIEGO COSTA, INAMICUL NR. 1. Atacantul spaniol de origine braziliană Diego Costa a fost fluierat copios şi apoi insultat de public. Înaintea meciului cu Olanda, la anunţarea echipelor, fanii au aclamat când au auzit numele lui Iniesta, Xavi, Van Persie sau Robben, însă au fluierat şi huiduit când a fost rostit numele lui Diego Costa. În timpul partidei, la fiecare atingere de balon el a fost fluierat. În câteva rânduri publicul a scandat: “Diego, viado!”, adică “Diego, homosexual!” În vârstă de 25 de ani, Diego Costa este născut în statul brazilian Sergipe. După ce a disputat două meciuri amicale în tricoul naţionalei Braziliei, Diego Costa a ales să evolueze pentru Spania, apreciind că selecţionerul spaniol Vicente Del Bosque contează mai mult pe el decât brazilianul Luiz Felipe Scolari.