Chile a învins Camerunul la Cupa Confederațiilor

Sport 19 Iunie 2017 / 19:47 2120 accesări
Camerunezul Michael Ngadeu, fostul jucător al lui FC Botoșani, în duel cu chilianul Edson Puch

Selecționata statului Chile a învins formația Camerunului cu scorul de 2-0 (0-0), duminică seară, la Moscova, în Grupa B a Cupei Confederațiilor 2017 la fotbal, competiție găzduită de Rusia. Campioana Americii de Sud a câștigat meritat primul său meci la Cupa Confederațiilor (debut absolut), la mai puțin de o săptămână de la eșecul cu România, 2-3 în meciul amical disputat la Cluj.

Succesul chilienilor s-a conturat greu, în ultimele zece minute de joc, prin golurile marcate de Arturo Vidal (81) și Eduardo Vargas (90+2). Un gol al aceluiași Vargas (minutul 45+1) a fost anulat de arbitrii video pentru ofsaid, tot analiza imaginilor TV ducând la validarea golului 2!

Pentru Camerun acesta a fost primul meci la Cupa Confederațiilor din 2003 încoace. În echipa africană au fost titulari și foști jucători în Liga 1, cum ar fi apărătorii Michael Ngadeu sau Collins Fai. Înaintea partidei de la Moscova a avut loc omagierea lui Marc-Vivien Foe, fotbalist camerunez care a decedat pe teren la semifinala competiției din 2003, dintre Camerun și Columbia, desfășurată în Franța.

Tot duminică, Portugalia, campioana Europei, și Mexicul, deținătoarea titlului în zona CONCACAF, au terminat la egalitate, 2-2 (Ricardo Quaresma 34, Cedric Soares 86 - Javier Hernandez 42, Hector Moreno 90+1), la Kazan, în Grupa A. În minutul 20, golul înscris de Pepe a fost anulat după intervenția arbitrului video. Pentru lusitani a fost debutul la Cupa Confederațiilor, iar Mexicul este la a șaptea participare. La acest meci, asistent arbitru video a fost românul Ovidiu Hațegan.

Luni, în Grupa B, se joacă partida Germania - Australia, la Soci. Grupa A continuă miercuri cu întâlnirile Rusia - Portugalia, la Moscova (ora 18.00), și Mexic - Noua Zeelandă, la Soci (ora 21.00). Ambele meciuri vor fi transmise în direct pe TVR 2.

A zecea ediție a Cupei Confederațiilor este găzduită de Rusia în perioada 17 iunie - 2 iulie. Participă Rusia (gazda Campionatului Mondial de anul viitor), Germania (campioana mondială en titre), Portugalia (campioana Europei), Chile (campioana Americii de Sud), Australia (campioana Asiei), Camerun (campioana Africii), Mexicul (campioana CONCACAF) și Noua Zeelandă (campioana Oceaniei), împărțite în două grupe. Primele două clasate se vor califica în semifinale (28 și 29 iunie), finalele fiind programate pe 2 iulie. Se joacă la Moscova (Otkrîtie Arena), la Sankt Petersburg (stadionul Krestovski), Kazan (Kazan Arena) și Soci (stadionul Fișt).