CM 2022: Danemarca și Tunisia au remizat, scor 0-0, în primul meci din Grupa D

Cupa Mondială de fotbal din Qatar 2022

Sport 22 Noiembrie 2022 / 17:05 1038 accesări

În primul meci din Grupa D s-au întâlnit Danemarca și Tunisia.

Prima șansă a apărut în minutul 11, când un șut deviat al tunisienilor a trecut aproape de poarta lui Kasper Schmeichel. În minutul 23, Tunisia a înscris, însă golul a fost anulat pentru o poziție clară de ofsaid.

Înainte de pauză, danezii au făcut prima schimbare. Thomas Delaney a suferit o accidentare și a nu a mai putut continua jocul. După 45 de minute, cele două echipe au intrat la cabine la egalitate, 0-0.

A doua repriză a început în nota de dominare a danezilor, care au reușit să înscrie și ei în minutul 54, însă golul a fost anulat pentru o poziție evidentă de ofsaid. Cele mai mari ocazii de gol al danezilor au venit în minutele 68 și 69. Prima oară, Eriksen a șutat puternic, dar portarul a respins în corner.

Același Eriksen a centrat din corner, însă Cornelius a trimis mingea cu capul în bară. În prelungirile partidei, arbitrul a consultat sistemul VAR pentru un posibil henț în careul tunisienilor, dar a luat decizia de a nu acorda penalty.