Constănţeanca Jasmine Coteanu învingătoare şi la simplu la Cupa “Mamaia IDU”

Sport 20 August 2009 / 00:00 517 accesări

Cîştigătoare a probei de dublu feminin la categoria de vîrstă 15-16 ani, alături de Raluca Şerban (LPS CSS “Nicolae Rotaru”), constănţeanca Jasmine Coteanu (LPS CSS “Nicolae Rotaru”) a triumfat şi în proba de simplu la 14 ani din cadrul turneului de tenis Cupa “Mamaia IDU”. După ce a trecut în semifinale de Ioana Popescu (PC Piteşti), cu 6-2, 3-6 şi 6-1, Coteanu a înfruntat-o în finală pe Raluca Ciufrilă (CSA Steaua Bucureşti), în faţa căreia s-a impus cu 7-5, 6-1. Tot, ieri, la Baza Sportivă Tenis Club IDU din Mamaia s-a desfăşurat şi finala probei de simplu masculin la 15-16 ani, unde cîştigător a fost Adrian Tăbîrcă (CS Venus Brăila). Tăbîrcă s-a impus în finală, cu 7-5, 6-2, în faţa lui Florin Bococ (Palatul Copiilor Piteşti), după ce în semifinale l-a eliminat pe constănţeanul Ioan Buzelan (LPS CSS “Nicolae Rotaru”) la capătul unui meci spectaculos, scor 4-6, 6-2, 6-4. Ultimii cîştigători ai turneului vor fi cunoscuţi azi, cînd este programată finala probei de simplu masculin la 13-14 ani, unde în finală s-au calificat Bogdan Borza (CS Orăşenesc Cugir) şi Sorin Roşca (TC Micul As Iaşi). Borza a acces în finală după victoria, cu 6-1, 6-2, obţinută în faţa lui Ionuţ Apostol (CS Coreco Iaşi), în timp ce Roşca s-a calificat în ultimul act după ce s-a impus, cu 7-6 (1), 6-2, în faţa lui Cosmin Pioară (CS Unirea Focşani). La Tenis Club IDU din Mamaia vor continua în această săptămînă partidele de pe tablourile principale ale categoriei de vîrstă 10-12 ani, cîştigătorii urmînd să fie desemnaţi la sfîrşitul săptămînii.