Constănţencele au încheiat seria succeselor

Handbal (f) / LN-6: Dunărea Brăila - CS Tomis Constanţa 28-22

Sport 06 Octombrie 2006 / 00:00 745 accesări

Seria de victorii a elevelor lui Dumitru Muşi a luat sfîrşit la Brăila, la capătul celei mai slabe partide a constănţencelor în acest sezon. Cu gîndul la podiumul Ligii Naţionale de handbal feminin, CS Tomis s-a împotmolit în disputa cu Dunărea Brăila, cedînd clar, scor 22-28. Oaspetele au rezistat doar în primul sfert de oră, cînd scorul a fost strîns, dar echilibrul s-a rupt pe fondul numeroaselor erori din ofensivă. Drept urmare, la pauză gazdele au intrat cu un avantaj de cinci goluri: 15-10. Dezastrul a venit la reluare, cînd Mateescu şi compania au ratat exasperant, iar Dunărea s-a distanţat decisiv pînă în min. 41: 21-12. Pe final, diferenţa a scăzut, dar era prea tîrziu. Golurile Tomisului au fost reuşite de Duican 5, Dospin 5, Pîrîianu 3, Mateescu 3, Druţu 2, Busuioceanu 2, A.Stoica 2. Principalele marcatoare ale brăilencelor au fost Moise 10, Luca 5 şi Pătru 4, remarcîndu-se şi portăriţa Goldic, care a avut zece intervenţii salvatoare. Duminică, CS Tomis va da piept pe teren propriu cu HCM Baia Mare, de la ora 11.00.

Celelalte meciuri ale etapei: HCM Baia Mare - HCM Roman 35-22; Oltchim Rm. Vîlcea - Oţelul Galaţi 29-22; Rapid CFR Bucureşti - HC Zalău 27-26; U. Timişoara - Rulmentul Braşov 23-35; Mureşul Tg. Mureş - Cetate Deva 23-27; U. Cluj - Astral Poşta Cîlnău 28-25.