Contraperformanţă istorică! Campioana României, eliminată de campioana Luxemburgului

Fotbal / UEFA Europa League, play-off, manșa retur

Sport 30 August 2018 / 21:54 479 accesări

Unde a ajuns fotbalul românesc? Cât de jos mai putem coborî? „Suntem în lumea a patra”, spunea managerul tehnic al Viitorului, Gheorghe Hagi, cu trimitere la situaţia în care se află fotbalul nostru. Iar confirmarea a venit mult mai repede decât ne-am fi aşteptat, prin eliminarea campioanei României, CFR Cluj, de către campioana Luxemburgului, Dudelange, în UEFA Europa League. Mai mult, Dudelange s-a calificat în grupele UEL printr-o dublă victorie, după 2-0 în tur venind un incredibil 3-2 în retur.

Joi seară, pe stadionul „Dr. Constantin Rădulescu” din Cluj-Napoca, în manșa retur din play-off-ul UEFA Europa League, CFR nu a putut întoarce rezultatul din tur, oaspeţii câştigând în urma golurilor marcate de Sinani, în minutele 51 şi 54, şi Turpel, în minutul 77. Pentru CFR au înscris Tambe, în minutul 85, şi Omrani, în minutul 88.

Au evoluat următoarele formaţii - CFR (antrenor Antonio Conceicao): Jesus Fernandez - Cr. Manea, Vinicius, Lang, Camora - Bordeianu (53 Al. Păun), Maleš - Mailat (46 Tambe), Al. Ioniţă II, Omrani - Ţucudean (68 Julio Baptista); Dudelange (antrenor Dino Tippmoller): Frising - Malget (78 Jordanov), Schnell, Prempeh, El Hriti - Stelvio Da Cruz, Sinani (87 S. Ibrahimovic), Clement - Stolz, Turpel (90+2 Pokar), Melisse. Cartonaşe galbene: Maleš, Omrani, Cr. Manea. Meciul a fost arbitrat la centru de Davide Massa (Italia).