COSTA RICA - GRECIA 1-1, 5-3 la loviturile de departajare

Fotbal / Turneul final al CM, optimi de finală:

Costa Rica va înfrunta Olanda, în sferturile CM
Sport 30 Iunie 2014 / 00:00 462 accesări

Noaptea trecută, pe arena “Pernambuco” din Recife, Costa Rica a făcut pasul în sferturile de finală ale Mondialului brazilian. La capătul unui meci dramatic, ce a necesitat prelungiri şi lovituri de departajare Costa Rica a eliminat Grecia. Marea surpriză a fazei grupelor, Costa Rica, a deschis scorul prin căpitanul Ruiz, în min. 52. Costa Rica a evoluat cu un om mai puţin din min. 66, Duarte fiind eliminat, iar când nimeni nu se mai aştepta, Papastathopoulos a egalat în min. 90+1 şi a trimis meciul în prelungiri. Cum în prelungiri nu s-a mai înscris, s-a ajuns la loviturile de departajare, unde Gekas nu l-a putut învinge pe portarul Navas şi totul s-a sfârşit pentru greci. Rezultat final: COSTA RICA - Grecia 1-1, 5-3 la loviturile de departajare.

În sferturile de finală, Costa Rica va înfrunta Olanda, meciul fiind programat sâmbătă, 5 iulie, de la ora 23.00, la Salvador.