CS Phoenix-Ştiinţa a cedat şi la Braşov

Baschet / Liga Naţională

Sport 13 Ianuarie 2019 / 10:14 456 accesări
Baschetbalistele de la CS Phoenix-Ştiinţa au suferit a patra înfrângere consecutivă în prima grupă valorică a Ligii Naţionale

Formaţia feminină de baschet CS Phoenix-Ştiinţa Constanţa a pierdut sâmbătă, la Braşov, întâlnirea cu echipa locală Olimpia CSU, din etapa a patra a Ligii Naţionale, Grupa roşie. Baschetbalistele antrenate de Predrag Stanojcic și Volha Tamirgeanu au avut un start slab de partidă, în primul sfert marcând doar cinci puncte, astfel că probleme învingătoarei era rezolvată. CS Phoenix-Ştiinţa a cedat în final cu scorul de 60-74, la pauză 28-42.

Scorul pe sferturi în meciul Olimpia CSU - CS Phoenix-Știința: 22-5, 20-23, 14-19, 18-13.

Pentru echipa constănţeană au înscris Cristiana Cutaș 16 puncte, Vladinka Erak 12p, Chelsea Douglas 12p, Ecaterina Armanu 7p, Jelena Jovanovic 7p şi Bianca Fota 6p.

CS Phoenix-Știința va disputa următorul meci pe teren propriu, în Sala Sporturilor din Constanţa, la 2 februarie, cu FCC ICIM Arad.