CS Phoenix-Ştiinţa a scăpat victoria printre degete la Cluj-Napoca

Baschet feminin / Liga Naţională: CS UNIVERSITATEA CLUJ - CS PHOENIX-ŞTIINŢA CONSTANŢA 86-81

Sport 27 Ianuarie 2019 / 09:29 729 accesări

Echipa feminină de baschet CS Phoenix-Ştiinţa Constanţa a fost aproape de victorie, sâmbătă seară, la Cluj-Napoca, în meciul cu formaţia locală CS Universitatea, din etapa a şasea a Ligii Naţionale, Grupa roşie. Baschetbalistele antrenate de Predrag Stanojcic și Volha Tamirgeanu au condus şi cu 13 puncte în sfertul al treilea, iar în finalul partidei cu 73-68, însă au fost egalate şi învingătoarea s-a decis în prelungiri. Gazdele au obţinut în cele din urmă victoria, cu scorul de 86-81, după 73-73 la finalul timpului regulamentar de joc şi 39-47 la pauză. Clujencele s-au revanşat astfel pentru eliminarea din Cupa României.

Scorul pe sferturi în meciul CS Universitatea - CS Phoenix-Știința: 21-21, 18-26, 13-16, 21-10 şi 13-8.

Pentru echipa constănţeană au înscris Vladinka Erak 20 de puncte, Chelsea Douglas 18p, Bianca Fota 15p, Ecaterina Armanu 6p, Roxana Fleşer 6p, Jelena Jovanovic 6p, Adelina Duţă 5p, Cristiana Cutaș 3p şi Teodora Armanu 2p.

CS Phoenix-Știința va susţine următorul joc pe teren propriu, în Sala Sporturilor din Constanţa, sâmbătă, 2 februarie, cu FCC ICIM Arad.