CS Tomis, un nou eşec în campionat

Handbal (f) / LN, etapa a 15-a: CSM BUCUREŞTI - CS TOMIS CONSTANŢA 37-30

Sport 10 Februarie 2011 / 00:00 567 accesări

CS Tomis nu a reuşit să obţină un rezultat pozitiv în partida din deplasare cu CSM Bucureşti, cedând, ieri, scor 30-37, în faţa unei formaţii mai bine organizate şi care se află în lupta pentru locul secund. Fără un lot echilibrat valoric, cu multe jucătoare nemulţumite de situaţia pe care o traversează clubul, dar şi cu un joc care în special în faza defensivă este departe de pretenţiile unei formaţii din prima jumătate a clasamentului şi care sezonul trecut obţinea bronzul Ligii Naţionale, constănţencele nu au pus probleme echipei bucureştene. Superioritatea gazdelor a fost clară încă din prima repriză când CSM Bucureşti a reuşit să se distanţeze până la 20-12, rezultat cu care s-au şi încheiat primele 30 de minute. În partea a doua Tomisul a încercat să micşoreze diferenţa de pe tabelă, însă nu a reuşit să se apropie la mai puţin de şase goluri. De remarcat evoluţia bună a portăriţelor Raluca Avram (14 intervenţii) şi Mihaela Petrescu (4 intervenţii). Pentru CS Tomis au marcat: Barcan 9g (5x7m), Pătru 6g, Grigore 5g, Dincu 4g, Arfir şi Pîrîianu - câte 2g, Florea şi Strahan - câte 1g.

Celelalte rezultate ale etapei: Dunărea Brăila - HC Zalău 23-30, Cetate Deva - SCM Craiova 21-22, HCM Buzău - HCM Roman 29-33, U. Jolidon Cluj - Oţelul Galaţi 34-30, Oltchim Rm. Vîlcea - Rulmentul Braşov 31-18 şi U. Reşiţa - HCM Baia Mare 25-19.