CSM Medgidia va evolua în Cupa României

Handbal (m) / LN-26: CSM Medgidia - U. Haşit Cluj 31-28

Sport 07 Mai 2007 / 00:00 676 accesări

Ultima etapă a Ligii Naţionale a adus calificarea formaţiei masculine CSM Medgidia în Cupa României. În acest sens, formaţia antrenată de Ion Crăciun avea nevoie de victorie în partida cu U. Haşit Cluj şi aştepta, în acelaşi timp, o înfrîngere a Universităţii Suceava pe terenul lui UCM Reşiţa. Cum ambele condiţii au fost îndeplinite (Medgidia - Cluj 31-28 şi Reşiţa - Suceava 33-29), CSM Medgidia (23p) a încheiat campionatul pe locul 8 (ultimul calificant în Cupa României), deoarece stă mai bine la rezultate directe (32-18 şi 33-37) cu U. Suceava (tot 23p). Jocul de la Medgidia a debutat sub semnul echilibrului, iar în min. 14, clujenii aveau un avantaj minim, 10-9. Au urmat 15 minute de senzaţie din partea portarului Ionuţ Coadă, care a pus lacăt porţii, iar în acest interval gazdele au punctat de şapte ori consecutiv. La pauză a fost 17-13 pentru CSM Medgidia, care a ştiut să gestioneze fără emoţii avantajul, impunîndu-se la final cu 31-28. Pentru CSM Medgidia au marcat Taşcă 5g, R. Răpciugă 5g, Murtaza 4g (2x7m), Enescu 4g (2x7m), Mocanu 4g, Cocean 3g, Nemenco 2g, Savenco 2g, M. Răpciugă 1g, Puşcaşu 1g. Golurile clujene de la Medgidia au fost aduse de Samoilă 11g, Lazăr 7g, Ştef, Petraru şi Cercelaru - cîte 3g şi Boizeşan 1g. În urma clasării pe locul 8, CSM Medgidia a obţinut dreptul de a întîlni în sferturile de finală ale Cupei României pe campioana şi... rivala HCM Constanţa. Ediţia din acest an a Cupei României se va desfăşura la Braşov, pe parcursul a trei zile (15, 16 şi 17 mai).