CSM Oradea, prima victorie în Basketball Champions League

02 Noiembrie 2016 / 13:47 373 accesări

CSM Oradea a obţinut prima victorie în grupele Basketball Champions League, pe teren propriu, 96-85 cu Avtodor Saratov (Rusia). Campioana României venea după două înfrângeri suferite în primele două etape, însă a trecut în Sala Antonio Alexe chiar de liderul grupei B.

Oradea a început lansat partida de pe teren propriu, conducând cu 22-17 după primul sfert. CSM a continuat să controleze meciul pe fondul unui joc excelent de atac, iar avantajul de 5 puncte s-a menţinut şi la pauza mare, scor 43-38. Campioana României a cedat apoi iniţiativa în următoarele 10 minute, iar formaţia rusă avea 6 puncte în faţă înaintea ultimului sfert. Orădenilor le-au intrat însă aruncările de 3 puncte în sfertul al 4-lea, iar Avtodor Saratov, dominată copos pe final, a suferit prima înfrângere din grupă, scor 96-85.

MVP-ul meciului a fost americanul Sean Barnette, cu 27 de puncte, 8 recuperări şi o pasă decisivă. “Sunt foarte fericit pentru că am reuşit primul succes în faza grupelor. În opinia mea am meritat pe deplin să câştigăm. Sunt mulţumit de nivelul de combativitate şi pentru faptul că au executat ceea ce le-am cerut. Sunt întocmai lucrurile de care avem nevoie pentru a putea fi competitivi în această întrecere", a spus antrenorul Cristian Achim pentru site-ul clublui după prima victorie reuşită în competiţia inaugurată de FIBA în acest sezon.

Înaintea succesului reuşit în faţa ruşilor, CSM Oradea pierduse meciurile cu Pinar Karsiyaka (Turcia), acasă, scor 56-69, şi Maccabi Rishon (Israel), în deplasare, scor 56-69. Campioana României ocupă locul 5 în grupa B, în timp ce Avtodor Saratov e lider, cu menţiunea că au mai rămas de disputat două partide din etapa a 3-a (Khimik - Venezia şi Kataja - Le Mans). Primele 4 clasate vor merge în play-off după încheierea grupelor.