CSMS Iași, la un pas de prima victorie europeană

Fotbal / UEFA Europa League, turul al doilea preliminar, manşa tur: CSMS IAŞI - HAJDUK SPLIT 2-2

Sport 15 Iulie 2016 / 00:02 727 accesări

Joi seară, la Iaşi, în prima manşă a turului secund preliminar din UEFA Europa League, echipa CSMS Iași a terminat la egalitate, scor 2-2, întâlnirea cu formaţia croată Hajduk Split. Aflată la debutul în Cupele Europene, echipa ieşeană a început foarte bine meciul şi conducea cu scorul de 2-0 după golurile marcate de Andrei Cristea, în minutul 19, şi Piccioni, în minutul 23. Din păcate, repriza a doua a fost una nefavorabilă pentru CSMS Iași, care s-a văzut egalată la ultima fază a meciului, după o eroare a portarului Grahovac. Oaspeţii au redus din diferenţă prin Ohandza, în minutul 48, iar Ahmed Said a stabilit scorul final în minutul 90+4, astfel că misiunea jucătorilor antrenaţi de Nicolo Napoli în returul de săptămâna viitoare, joi, 21 iulie, de la ora 21.30 (în direct la Digi Sport 1), la Split, se anunţă extrem de dificilă.

Au evoluat - CSMS (antrenor Nicolo Napoli): Grahovac - I. Voicu (cpt.), M. Mihalache, Frăsinescu, Țigănașu (78 M. Martin) - Al. Ciucur (65 M. Ciucă), Mitic, V. Gheorghe, Bole - Piccioni (83 D. Roman), A. Cristea; HAJDUK (antrenor Marijan Pušnik): Stipica - Juranović, Cosić, Nizić, Milić - Basić (57 Mujan), Jefferson - Tudor (68 A. Said), Vlašić (cpt.), Kožulj - Mastelić (46 Ohandza). Cartonaşe galbene: M. Ciucă, M. Martin / A. Said. Partida a fost arbitrată la centru de Iuri Mojarovski (Ucraina).

Celelalte rezultate din turul al doilea preliminar al UEL, manşa tur: Shirak - Spartak Trnava 1-1, Kairat Almaty - Maccabi Tel Aviv 1-1, Dinamo Minsk - St. Patrick's Athletic 1-1, FK Neftchi Baku - KF Shkendija 0-0, Levadia Tallinn - Slavia Praga 3-1, RoPS - NK Lokomotiva Zagreb 1-1, Debrecen - Torpedo Zhodino 1-2, FC Midtjylland - FC Vaduz 3-0, AIK Stockholm - Europa FC 1-0, Admira Moedling - FC Kapaz 1-0, Beitar Jerusalem - Omonia Nicosia 1-0, Haecken - Cork City 1-1, Maccabi Haifa - Nomme JK Kalju 1-1, SoenderjyskE - Stroemsgodset 2-1, Zimbru Chișinău - Osmanlispor FK 2-2, Beroe Stara Zagora - HJK Helsinki 1-1, Shakhtyor Soligorsk - Domzale 1-1, Genk - Buducnost Podgorica 2-0, Maribor Branik - Levski Sofia 0-0, PAS Giannina - Odds Ballklubb Copenhaga 3-0, Vojvodina Novi Sad - Connah's Quay 1-0, Partizan Belgrad - Zaglebie Lubin 0-0, Slovan Bratislava - FK Jelgava 0-0, Birkirkara - Hearts 0-0, MTK Budapesta - FK Qabala 1-2, Videoton FC - Cukaricki 2-0, Aberdeen - Ventspils 3-0, Cliftonville - AEK Larnaca 2-3, Hibernian - Brøndby IF Copenhaga 0-1, Piast Gliwice - IFK Goteborg 0-3, Austria Viena - Kukesi 1-0, KR Reykjavik - Grasshopper Zurich 3-3.

Vineri, 15 iulie, de la ora 14.00, la Nyon (Elveţia), se va desfăşura tragerea la sorți a partidelor din turul al treilea preliminar, programat la 28 iulie (manșa tur) și 4 august (manșa retur), în urne urmând să se afle şi formaţiile Pandurii Tg. Jiu și FC Viitorul.