CSU Neptun a încheiat în forţă sezonul regulat

Handbal (f) / Liga Naţională, etapa a 22-a: CSU NEPTUN CONSTANŢA - CSM PLOIEŞTI 33-28

Sport 17 Martie 2014 / 00:00 1141 accesări

Sâmbătă, în faţa celor mai fideli susţinători ai handbalului feminin constănţean, formaţia CSU Neptun a învins, scor 33-28 (21-10), pe CSM Ploieşti, în etapa a 22-a a Ligii Naţionale, ultima din sezonul regulat. Cu un moral bun după succesul de la Rm. Vâlcea şi extrem de motivate pentru a lăsa o bună impresie înainte de partidele din play-out, jucătoarele Neptunului au început perfect meciul, iar în min. 7 conduceau cu 7-0 ! Diferenţa a crescut, la jumătatea reprizei, la 13-4, jucătoarele oaspete, pregătite de constănţeanul Dumitru Muşi, lovindu-se mereu de defensiva bine pusă la punct de Ion Crăciun. Constanţa şi-a continuat dominarea, iar la pauză, cele trei puncte puteau fi considerate deja acontate: 21-10 pentru CSU Neptun. La adăpostul unei diferenţe liniştitoare, constănţencele şi-au mai pierdut treptat din concentrare, astfel că echipa ploieşteană a redus, în final, din handicap, meciul încheindu-se doar cu 33-28 în favoarea gazdelor. Pentru CSU Neptun au marcat: Sheiko 10g, Enescu 8p, Tiron 6p, Mărginean 4g, Toma şi Strahan - câte 2g, Ionescu 1g. De la CSM Ploieşti s-au remarcat Daciana Curtean şi Maria Zamfirescu - câte 5g.

„Formaţia constănţeană a intrat mult mai motivată, dispusă să facă efort şi să fie prezentă în joc. Echipa mea, cu toate semnalele trase, a pozat ca o formaţie resemnată, care nu are nimic de pierdut şi nimic de câştigat. Această atitudine face rău individului şi grupului, pentru că lipsa de respect faţă de activitate nu poate aduce decât momente neplăcute în viitor”, a declarat tehnicianul oaspetelor, Dumitru Muşi. „Fetelor le-a fost frică de acest joc şi s-au mobilizat foarte bine. Doream să încheiem cu o victorie, iar mai ales în prima repriză s-a văzut şi un progres. Sunt total nemulţumit de banca de rezerve, pentru că s-au mulţumit cu ce au făcut jucătoarele pe care le-au schimbat. Nu au arătat că vor şi ele să joace, pentru că unele dintre ele pot. Sper să ne ajute şi meciul de la Craiova şi să încheiem pe locul 9”, a precizat şi antrenorul Ion Crăciun.

Celelalte rezultate ale etapei: Corona Braşov - HC Zalău 28-23, U. Jolidon Cluj - CSM Bucureşti 19-20 şi Cetate Deva - HCM Rm. Vâlcea 28-23. Astăzi, de la ora 18.00, vor avea loc ultimele două partide ale rundei: Dunărea Brăila - HCM Baia Mare (Digi Sport 3) şi SCM Craiova - HCM Roman. Clasament: 1. HCM Baia Mare 60p, 2. Corona Braşov 52p, 3. Dunărea Brăila 41p, 4. HCM Roman 40p, 5. U. Cluj 36p, 6. HC Zalău 34p, 7. CSM Bucureşti 33p, 8. Cetate Deva 27p, 9. CSU NEPTUN CONSTANŢA 20p, 10. SCM Craiova 19p, 11. CSM Ploieşti 13p, 12. HCM Rm. Vîlcea 3p.