CSU Neptun a pierdut clar la Roman

Handbal (f) / Liga Națională, etapa a 18-a: HCM ROMAN - CSU NEPTUN CONSTANȚA 27-20

Sport 05 Februarie 2015 / 00:00 583 accesări

În etapa a 18-a a Ligii Naționale de handbal feminin, CSU Neptun Constanța a suferit, ieri, o nouă înfrângere, scor 20-27 (8-16), în deplasare, cu HCM Roman. Este a doua înfrângere consecutivă, după ce în runda precedentă constănțencele cedaseră, scor 27-29, pe teren propriu cu HCM Baia Mare. Partida de la Roman, disputată în fața unei echipe din prima jumătate a clasamentului, nu a adus, din păcate, un rezultat pozitiv pentru formația constănțeană, care nu a mai repetat evoluțiile bune din acest an. A fost, de altfel, poate cea mai slabă primă repriză a Neptunului în acest sezon, gazdele distanțându-se după 30 de minute la opt lungimi, 16-8, suficient pentru a aborda mult mai lejer repriza secundă. HCM Roman s-a impus la final cu 27-20, cu cele trei puncte obținute urcând pe locul 4 în clasament. „Am început bine meciul, dar de la 4-4 gazdele s-au desprins la 11-4. Roman este o echipă bună, dar nu mă așteptam să cedăm așa de ușor. Urmează câteva zile în plus de pregătire care ne vor ajuta înaintea partidei cu Vîlcea, de la Constanța (n.r. - programată pentru 14 februarie)”, a declarat antrenorul secund al echipei constănțene, Florin Cazan. Pentru CSU Neptun au marcat: Enescu 5g, Tamaș și Ivan - câte 4g, Iovănescu 3g, Toma 2g, Mărginean și Stoian - câte 1g.

Celelalte partide din etapa a 18-a vor avea loc după următorul program - sâmbătă: HC Dunărea Brăila - SCM Craiova (ora 13.15, Digi Sport 2), HC Zalău - U. Cluj (ora 15.00, Digi Sport 2), duminică: CSM București - CSM Ploiești (ora 10.00, Digi Sport 1), HCM Rm. Vîlcea - CSM Cetate Deva (ora 11.30, Digi Sport 1), Mureșul Tg. Mureș - Unirea Slobozia (ora 17.00); miercuri, 11 februarie: HCM Baia Mare - Corona Brașov (ora 17.00). În ultimele două meciuri ale etapei a 17-a s-au consemnat rezultatele: SCM Craiova - CSM București 15-22 și CSM Ploiești - HCM Rm. Vîlcea 26-22. Clasament: 1. HCM Baia Mare 48p, 2. CSM București 44p, 3. Corona Brașov 42p, 4. HCM Roman 35p, 5. SCM Craiova 33p, 6. Dunărea Brăila 27p, 7. HC Zalău 25p, 8. CSM Ploiești 21p, 9. HCM Rm. Vîlcea 20p, 10. Cetate Deva 18p, 11. U. Cluj 14p, 12. CSU NEPTUN CONSTANȚA 13p, 13. Unirea Slobozia 12p, 14. Mureșul Tg. Mureș 0p.