CSU Neptun a rezistat doar o repriză la Brașov

Handbal (m) / Liga Națională, etapa a 16-a CORONA BRAȘOV - CSU NEPTUN CONSTANȚA 33-25

Sport 26 Ianuarie 2015 / 00:00 696 accesări

După un început de an bun, în care nu pierduse niciuna dintre cele trei partide susținute (n.r. - toate pe teren propriu), CSU Neptun Constanța a suferit, duminică, și primul eșec. În etapa a 16-a a Ligii Naționale de handbal feminin, formația constănțeană a cedat, scor 25-33 (15-14), în deplasare, cu ASC Corona 2010 Brașov. Ca în multe alte meciuri din deplasare, constănțencele au pus multe probleme atât cât au rezistat fizic și cât timp au reușit să rămână concentrate în ofensivă. Cu o apărare bună, cu numeroase combinații de efect pe semicercul advers și cu o linie de 9 metri care și-a reglat tirul încă din primele minute, Neptunul a condus în permanență în primele 27 de minute: 3-1 - în min. 5, 5-3 - în min. 10, apoi 8-5 - în min. 15 și 10-7 - în min. 18. Diferența ar fi putut fi chiar mai mare, dar handbalistele constănțene s-au pripit în câteva situații foarte bune. Gazdele au preluat conducerea, pentru prima oară, în min. 28, scor 14-13, dar Andreea Enescu a marcat pe contraatac pentru 15-14 pentru Neptun după primele 30 de minute. Din păcate, jucătoarele de pe litoral parcă s-au speriat la pauză de o eventuală victorie, iar primul gol al părții secunde l-au reușit abia în min. 42 (!), prin aceeași Enescu. Era însă 21-16 pentru gazde, șansele unei eventuale surprize îndepărtându-se cu fiecare minut. „O primă repriză bună, dar, din păcate, nu am putut ține piept unei echipe complete. Nu am putut face schimbări în partea secundă, a intervenit oboseala și de aici au apărut și greșelile”, a declarat antrenorul principal al echipei constănțene, Ion Crăciun. Pentru CSU Neptun au marcat: Enescu 8g (2x7m), Tamas 7g, Ivan 4g, Iovănescu 3g, Mărginean 1g, Toma 1g (7m) și Strahan 1g (7m). Celelalte rezultate ale etapei: Dunărea Brăila - Unirea Slobozia 35-26, HCM Roman - CSM Ploiești 23-15. Partidele Mureșul Tg. Mureș - HC Zalău, HCM Baia Mare - Cetate Deva și CSM București - U. Cluj au avut loc duminică seară. Meciul HCM Rm. Vâlcea - SCM Craiova va avea loc mâine, de la ora 17.00 (Digi Sport 2). Clasament: 1. HCM Baia Mare 42p, 2. Corona Brașov 39p, 3. CSM București 38p, 4. SCM Craiova 33p, 5. HCM Roman 32p, 6. Dunărea Brăila 27p, 7. Zalău 19p, 8. CSM Ploiești 18p, 9. HCM Rm. Vâlcea 17p, 10. Cetate Deva 15p, 11. CSU NEPTUN CONSTANȚA 13p, 12. Unirea Slobozia 12p, 13. U. Cluj 11p, 14. Mureșul Tg. Mureș 0p.