CSV 2004 Tomis, pas cu dreptul în finala mică

Volei (f) / DA1, play-off, finala mică, meciul 1: CSV 2004 TOMIS CONSTANŢA - CSM BUCUREŞTI 3:0

Sport 08 Aprilie 2013 / 00:00 672 accesări

Aseară, în Sala Sporturilor din Constanţa, s-a jucat prima partidă contând pentru finala mică a Diviziei A1 la volei feminin, în care se întâlnesc CSV 2004 Tomis Constanţa şi CSM Bucureşti. După ce oaspetele au condus în primul set cu 13:9, meciul a fost controlat de către gazde, care au preluat conducerea cu 17:13, iar oaspetele au cedat. Setul secund nu a avut istoric, iar în al treilea set Tomis a revenit de la 8:13 la 19:16 şi “sirenele” şi-au păstrat avantajul până la final. Scor final: CSV 2004 Tomis - CSM 3:0 (25:15, 25:15, 25:22). Au evoluat - CSV 2004 Tomis (antrenori Darko Zakoc şi Constantin Alexe): Neaga-Calotă - Cazacu, Butnaru, Holness, Majstorovic, Sevarika şi Vujovic - libero; CSM (antrenor Iulian Coiculescu): Popova - Radu, Matache, Ivanof, Karakasheva, Zaharia-Lăpuşneanu şi Medved - libero (au mai jucat: Fonke, Grigoriu, Judea, Popescu şi Vrînceanu). La încălzirea dinaintea meciului, jucătoarele constănţene au purtat tricouri albe pe care era scris “Şanse, promisiuni, speranţe…”, protestând faţă de problemele de la echipă. „Nu ne aşteptam să câştigăm aşa uşor, dar se vede că funcţionează zicala nu te antrenezi, joci mai bine. Noi săptămâna aceasta (n.r. - săptămâna trecută)” am avut nişte probleme şi am făcut mai puţine antrenamente decât de obicei”, a declarat Elena Butnaru.

Meciul al doilea dintre CSV 2004 Tomis şi CSM este programat astăzi, de la ora 20.00 (în direct la Neptun TV), tot în Sala Sporturilor din Constanţa. Disputa pentru locurile 3-4 se joacă în sistemul “cel mai bun din cinci partide”: vor urma două meciuri la Bucureşti, pe 14 şi 15 aprilie (meciul 4 se joacă doar la nevoie), iar dacă scorul general va fi egal, 2-2, ultima partidă va avea loc tot la Constanţa, pe 20 aprilie.

Alte rezultate din play-off-ul Diviziei A1 la volei feminin - finala pentru locurile 5-6 (se joacă în sistemul ”cel mai bun din cinci partide”): CSM Lugoj - CSU Medicina Tg. Mureş 2:3 (25:15, 23:25, 20:25, 27:25, 13:15) - meciul 2 are loc astăzi, de la ora 18.30; finala pentru locurile 7-8 (se joacă în sistemul ”cel mai bun din trei meciuri”): Unic Piatra Neamţ - CS Volei Alba-Blaj 1:3 (16:25, 27:25, 22:25, 22:25).

Primele două jocuri din finala mare a campionatului, Dinamo Bucureşti - Ştiinţa Bacău, vor avea loc astăzi şi mâine, de la ora 19.30, în sala din Dobroieşti (ambele vor fi televizate în direct de postul Digi Sport 2).