CSV 2004 Tomis va înfrunta în semifinale pe Ştiinţa Bacău

Volei (f) / DA1, play-off, meciul 2: UNIC PIATRA NEAMŢ - CSV 2004 TOMIS CONSTANŢA 0:3

Sport 14 Martie 2013 / 00:00 591 accesări

CSV 2004 Tomis Constanţa s-a calificat pentru a treia oară consecutiv în semifinalele Diviziei A1 la volei feminin, după ce a eliminat cu scorul general de 2-0 pe Unic Piatra Neamţ, în primul tur din play-off. Şi aseară, în deplasare, a fost tot 3:0 pentru formaţia campioană, ca şi în prima partidă, jucată la Constanţa. Dacă sâmbătă, pe teren propriu, Tomis câştiga la mare diferenţă primul set şi cu emoţii pe următoarele două, de această dată scorul pe seturi a fost 25:15, 25:16, 26:24. “Sirenele” au fost net superioare nemţencelor în primele două seturi, detaşându-se pe tabela de scor după primul time-out tehnic, în primul set, şi după al doilea time-out tehnic, în setul secund. În ultimul act, Tomis a condus cu 8:6, dar gazdele au trecut la conducere cu 16:15 şi 23:21. Formaţia oaspete a egalat la 23, Unic a condus cu 24:23, dar ultimul cuvânt l-au avut tot campioanele, care au reuşit trei puncte la rând şi au închis meciul cu 3:0. Au evoluat pentru CSV 2004 Tomis (antrenori Darko Zakoc şi Constantin Alexe): Neaga-Calotă - Cazacu, Butnaru, Holness, Majstorovic, Sevarika şi Vujovic - libero (au mai jucat: Gavrilescu şi Lamb).

„Fetele au jucat foarte bine astăzi (n.r. - miercuri), au avut la Piatra Neamţ o evoluţie superioară celei de la Constanţa şi au obţinut o victorie foarte importantă. Importantă pentru că am evitat să mai jucăm al treilea meci şi avem mai mult timp de odihnă şi de pregătire pentru semifinala cu Ştiinţa Bacău. Partida a fost mai echilibrată doar în ultimul set, când am comis câteva greşeli copilăreşti. Însă Darko Zakoc a cerut imediat time-out, a corectat ce trebuia corectat în jocul echipei şi lucrurile au intrat în normal”, a declarat Constantin Alexe, antrenorul secund al Tomisului.

Celelalte rezultate înregistrate ieri în play-off: CSU Medicina Tg. Mureş - Ştiinţa Bacău 1:3 (23:25, 19:25, 25:20, 23:25) - 0-2 scor general; CSM Lugoj - Dinamo Romprest Bucureşti 2:3 (16:25, 25:22, 25:22, 14:25, 12:15) - 0-2 scor general; CS Volei Alba-Blaj - CSM Bucureşti 3:1 (29:27, 25:23, 17:25, 25:12) - 1-1 scor general.

CSV 2004 Tomis Constanţa s-a calificat pentru turneul locurilor 1-4 al Diviziei A1 şi va juca în semifinală cu Ştiinţa Bacău. Atât semifinalele, cât şi finalele turneului locurilor 1-4 se joacă în sistemul “cel mai bun din cinci partide”. Pe 23 şi 24 martie se va juca la Constanţa, pe 28 şi 29 martie la Bacău, iar dacă va fi necesar ultimul meci este programat tot la Constanţa, pe 3 aprilie.