CSV 2004 Tomis va juca doar finala mică

Volei (f) / DA1, semifinale, meciul 4: ŞTIINŢA BACĂU - CSV 2004 TOMIS CONSTANŢA 3:1

Sport 30 Martie 2013 / 00:00 729 accesări

Campioană naţională doi ani la rând, în 2011 şi 2012, echipa constănţeană CSV 2004 Tomis nu va lupta în 2013 decât pentru medalia de bronz în Divizia A1 la volei feminin. ”Sirenele” au fost eliminate de Ştiinţa Bacău în semifinala play-off-ului, 1-3 scor general, şi vor evolua în finala locurilor 3-4 cu CSM Bucureşti, pe 7, 8, 14, 15 şi 20 aprilie. Se joacă în sistemul ”cel mai bun din cinci partide”, iar Tomis va fi gazdă la meciurile 1, 2 şi 5.

Vineri, în Sala Sporturilor din Bacău, Ştiinţa a câştigat meciul 4 al semifinalei cu 3:1 (19:25, 25:23, 25:22, 25:21) şi a evitat o nouă vizită la Constanţa, pe 3 aprilie, pentru jocul decisiv. Voleibalistele constănţene au arătat o altă faţă în acest meci, comparativ cu întâlnirea de joi. Cu un serviciu agresiv, o preluare foarte bună şi un blocaj atent, Tomis a controlat autoritar primul set, în ciuda unor mici ciupeli ale arbitrilor. Echipa oaspete a început foarte bine setul 2 şi a avut un avans liniştitor până la 18:14. Mai multe atacuri greşite ale Natalei Sevarika, blocajul foarte bun al gazdelor şi un punct “adus” de arbitri au întors rezultatul la 18:21.

La 19:22, formaţia noastră a reclamat o rotaţie greşită a Ştiinţei şi meciul s-a întrerupt pentru şapte-opt minute. Au urmat parlamentări la masa oficială, unde s-a constatat că Tomis are dreptate, iar scorul a devenit 20:19 pentru Constanţa, care a fost însă penalizată cu un cartonaş galben(!) şi s-a făcut 20:20. Culmea, la serviciu a urmat Rogojinaru, adică jucătoarea care servise şi de la 18:15 la 18:21! Este un mister modul cum a fost corectată greşeala Bacăului, pentru că în mod normal eroarea s-a produs atunci când Rogojinaru a început să servească la 18:15, astfel că scorul trebuia să devină 21:15 pentru echipa constănţeană, conform regulamentului!

CSV 2004 Tomis n-a părut să acuze şocul pierderii setului secund, a condus cu 7:2 în setul 3, însă n-a putut menţine ritmul şi gazdele au revenit, graţie blocajului şi superiorităţii în atac. Bacăul a jucat atent în ultimele două seturi, a gestionat bine situaţia şi s-a calificat pe merit în finala mare a campionatului, acolo unde va întâlni pe Dinamo Bucureşti.

Au evoluat - Ştiinţa (antrenori Florin Grapă şi Aurel Cazacu): Staelens - Herlea, Sosa, Sobo, Kamenova, Rogojinaru şi Gaido - libero (au mai jucat: Bălţatu, Miclea-Grigoruţă, Iosef şi Breban); CSV 2004 Tomis (antrenori Darko Zakoc şi Constantin Alexe): Neaga-Calotă - Cazacu, Butnaru, Holness, Majstorovic, Sevarika şi Vujovic - libero (au mai jucat: Gavrilescu şi Lamb).