Cu un om mai puţin, SSC Farul a cedat la Timişoara

Fotbal / Liga a 2-a, etapa a 10-a: ACS ASU POLITEHNICA TIMIŞOARA - SSC FARUL CONSTANŢA 1-0

Sport 06 Octombrie 2018 / 13:56 1003 accesări
SSC Farul a avut un jucător eliminat încă din minutul 2 (sursa foto: Facebook FC Farul Constanța)

SSC Farul Constanţa nu a putut obţine măcar un punct la finalul partidei care a avut loc sâmbătă, pe stadionul „Dan Păltinişanu” din Timișoara, în etapa a 10-a a Ligii a 2-a la fotbal, omul în plus de care au beneficiat gazdele de la ACS ASU Politehnica fiind decisiv în stabilirea învingătoarei.

După ce întâlnirea a început cu nouă minute întârziere, deoarece la stadion nu era a doua ambulanţă, iar timişorenii au fost aproape să piardă la „masa verde”, atacantul Nicolae Moise a fost eliminat în minutul 2, pentru o intervenţie asupra portarului Murariu, astfel că echipa constănţeană a evoluat cu un jucător mai puţin. Gazdele au deschis scorul în minutul 9, prin Ionuţ Coadă, care a reluat mingea din colţul careului mic fără speranţe pentru portarul M. Popa.

Jucătorii antrenaţi de Petre Grigoraș au încercat să înscrie măcar golul egalizator, însă nu au pus prea multe probleme portarului advers.

Rezultat final: ACS ASU Poli - SSC Farul 1-0.

Au evoluat următoarele formaţii - ACS ASU Poli (antrenor Cosmin Petruescu): Murariu - Bilia (cpt.), I. Coadă, Nicolescu, Dr. Cojocaru - A. Ignea, Lazea, Poparadu (46 Bedea), Bozian (89 Miholca) - Bănică (46 Schieb), Velici; SSC Farul (antrenor Petre Grigoraş): M. Popa - Sabangeanu (85 R. Licu), Roumadi, Dombrovoschi, C. Zanfir - Tudorică (78 G. Păun), M. Doumbia - Al. Grigoraş (cpt.), Mbaka (78 M. Dumitraşcu), Momodou - N. Moise.

Celelalte rezultate din etapa a 10-a: FC Argeş - Petrolul Ploieşti 3-0, CS Baloteşti - Academica Clinceni 1-3, Pandurii Lignitul Tg. Jiu - UTA Arad 1-2, Luceafărul Oradea - Sportul Snagov 1-1, Aerostar Bacău - CS Mioveni 0-3, ACS Energeticianul - Dacia Unirea Brăila 4-0, Chindia Târgovişte - Ripensia Timișoara 4-2, Metaloglobus Bucureşti - ACS Poli Timişoara 1-0.

Duminică, de la ora 12.00 (în direct la Digi Sport 2 și Telekom Sport 1), Universitatea Cluj - Daco-Getica Bucureşti, se va disputa ultimul meci al etapei.

Clasament: 1. Snagov 24p (golaveraj: 16-5), 2. Clinceni 21p (25-6), 3. FC Argeş 21p (17-6), 4. Chindia 20p (18-11), 5. Petrolul 19p (19-8), 6. Mioveni 19p (18-8), 7. Pandurii 18p (23-13), 8. U. Cluj 16p (16-10), 9. Energeticianul 16p (17-14), 10. UTA 16p (13-11), 11. ASU Poli 14p (9-10),12. Metaloglobus 14p (10-16), 13. Daco-Getica 10p (13-18), 14. SSC FARUL 9p (15-23), 15. Luceafărul 9p (9-18), 16. Ripensia 8p (14-23), 17. Baloteşti 8p (9-18), 18. Aerostar 7p (11-22), 19. ACS Poli 5p (10-22), 20. Dacia Unirea 4p (7-27).

În etapa viitoare, programată miercuri, 10 octombrie,de la ora 16.00, SSC Farul Constanța va întâlni, pe teren propriu, pe Universitatea Cluj. Partida din etapa a 11-a a Ligii a 2-a la fotbal se va disputa pe Stadionul „Gheorghe Hagi” (n.r. - denumirea oficială) din Constanța, Farul revenind astfel acasă, după ce clubul constănțean a primit dreptul de a organiza întâlniri oficiale pe stadionul din strada Primăverii.