Cupa Africii pe Națiuni a debutat cu egaluri

Sport 15 Ianuarie 2017 / 16:05 375 accesări
Pierre-Emerick Aubameyang și-a făcut simțită prezența, înscriind primul gol al ediției din 2017

A 31-a ediție a Cupei Africii pe Națiuni a debutat sâmbătă, în Gabon, competiția fiind mutată din Libia, din cauza războiului. În primele două întâlniri s-au înregistrat tot atâtea rezultate de egalitate, ambele de 1-1. În meciul inaugural țara gazdă a ratat o victorie așteptată, oaspeții egalînd în minutul 90+1, după ce Aubameyang deschisese scorul în minutul 52! La egalitate s-a încheiat și disputa dintre Burkina Faso și Camerun, această din urmă echipă ajungând la opt meciuri consecutive fără înfrângere.

Rezultate din prima zi din meciurile contând pentru grupa A: Gabon - Guinea-Bissau 1-1 (Aubameyang 52 / Juary 90+1) și Burkina Faso - Camerun 1-1 (Dayo 75 / Moukandjo 35).

Duminică se joacă partidele contând pentru grupa B: Algeria - Zimbabwe (ora 18.00) și Tunisia - Senegal (ora 21.00).