CVM Tomis a pierdut finala Cupei Challenge

Volei (m) / Cupa Challenge, semifinale, manşa retur: AZS POLITECHNIKA VARŞOVIA - CVM TOMIS CONSTANŢA 3:1

Sport 19 Martie 2012 / 00:00 635 accesări

În actuala ediţie a Cupei Challenge la volei masculin, CVM Tomis Constanţa aproape că a repetat performanţa de acum trei ani, când s-a clasat pe locul 3 după ce a câştigat finala mică. Diferenţa constă în schimbarea sistemului de desfăşurare al competiţiei, astfel că Tomis, învinsă în semifinală, s-a clasat în final pe locurile 3-4, la egalitate cu cealaltă echipă care a ratat finala, Prefaxis Menen (Belgia). Ca şi în 2009, formaţia constănţeană a fost împiedicată să joace finala tot de o echipă din Polonia. Atunci a fost Jasztrzebski Wegiel, acum Tomis a cedat în ambele manşe jucate cu AZS Politechnika Varşovia, 2:3 în tur şi 1:3 în retur. În cealaltă semifinală, Tytan AZS Czestochowa a eliminat formaţia din Menen cu o dublă victorie, scor 3:1, astfel că finala mare va opune, pe 27/28 martie - turul şi 31 martie/1aprilie - returul, în premieră absolută pentru Cupele Europene, două formaţii poloneze!

În returul desfăşurat sâmbătă seară în ”Arena Ursynow” din Varşovia, echipa gazdă şi-a valorificat statutul de favorită şi s-a impus cu 3:1 (25:22, 21:25, 25:22, 25:20). Impulsionată de circa 2.000 de fani, Politechnika a început foarte bine partida şi a controlat primul set. Spre finalul acestuia, Pavel a intrat în locul lui Torcello, jocul Tomisului s-a îmbunătăţit şi oaspeţii au egalat situaţia la seturi spre bucuria fanilor constănţeni care au susţinut echipa în Polonia şi care au afişat în sală un banner în limba engleză cu mesajul “Mândru că sunt român”. În actul al treilea, constănţenii au revenit spectaculos după ce au fost conduşi cu cinci-şase puncte diferenţă, însă la 23:21 Birău a avut mingea pe fileu şi nu a reuşit să finalizeze! Setul 4 a fost şi ultimul jucat de CVM Tomis în actuala ediţie a Cupei Challenge, bilanţul fiind de şapte victorii şi două înfrângeri. Formaţia de pe Litoral a fost încurajată din tribunele sălii din Varşovia de circa 40 de suporteri. Să mai spunem că meciul a fost întrerupt timp de aproape 30 de minute în primul set, la scorul de 7:4, din cauza unor probleme la calculatorul pe care se ţinea foaia de joc. Din acelaşi motiv s-a mai oprit jocul şi în setul secund, la 0:3, însă doar pentru două-trei minute.

Au evoluat - Politechnika (antrenori Radoslaw Panas şi Jakub Bednaruk): P. Steuerwald - Mikolajczak, Zajder, Nowak, Wierzbowski, Zalinski şi Wojtaszek - libero (au mai jucat: Gorzkiewicz, Szymanski şi Kreek); CVM Tomis (antrenori Jorge Cannestracci şi Răzvan Parpală): Lescov - Maiyo, Bojovic, Birău, Voinea, Torcello şi Joel Silva - libero (au mai jucat: Pavel, Began şi Spînu). Au arbitrat: Andrius Steponavicius (Lituania) şi Zdenko Fatrdla (Slovacia).

DECLARAŢII DUPĂ MECI. „În această seară, visul unei finale de Challenge Cup s-a terminat. Sper ca anul viitor să jucăm finala unei competiţii şi mai valoroase. Acum ne rămân de îndeplinit cele două obiective interne, câştigarea campionatului şi a Cupei României” - Sorin Strutinsky (preşedinte CVM Tomis). „Echipa noastră a jucat mai bine ca în tur şi îmi felicit jucătorii. Îmi pare rău pentru Constanţa că am pierdut şi le mulţumesc fanilor că au venit până la Varşovia să ne susţină” - Jorge Cannestracci (antrenor principal CVM Tomis). „Polonezii au servit la fel de bine ca la Constanţa, publicul a fost de partea lor şi s-a văzut că echipa adversă a beneficiat de experienţa unui campionat foarte puternic” - Maximo Torcello (jucător CVM Tomis).