CVM Tomis Constanţa, calificare senzaţională în sferturile de finală ale Top Teams Cup

Eveniment 18 Ianuarie 2007 / 00:00 1453 accesări

Aseară, în Olanda, la Doetinchem, Club Volei Municipal Tomis Constanţa a scris o pagină de istorie pentru voleiul de la ţărmul mării, reuşind o spectaculoasă calificare în sferturile de finală ale Top Teams Cup. După succesul din tur, de la Constanţa, 3-1 (23-25, 25-18, 25-19, 25-21), CVM Tomis s-a impus şi în deplasare, tot cu 3-1 (25-23, 26-24, 22-25, 25-17), la capătul unui joc extrem de disputat. Voleibaliştii antrenaţi Jorge Cannestracci şi Milen Uzunov au evoluat foarte bine, jocul solid din toate compartimentele contribuind la extraordinara victorie de la Doetinchem. După ce şi-a adjudecat primele două seturi la mare luptă, Tomis a cedat în setul al treilea, dar a revenit în forţă în al patrulea set, cu Erkan în prim plan, cîştigînd setul fără probleme. Explozia de bucurie de la finalul jocului a adus descătuşarea în tabăra constănţeană, jucătorii sărbătorind, împreună cu admirabilii suporteri care i-au încurajat pe toată durata meciului, o calificare istorică în sferturile Top Teams Cup. “A fost o partidă foarte bună. Sînt mulţumit şi pentru joc şi pentru calificare. A fost un meci în care fiecare jucător a ieşit în evidenţa, dar echipa a fost principala armă a succesului”, a declarat antrenorul principal Jorge Cannestracci.

Au evoluat formaţiile - DOC Stap Orion Doetichem (antrenor Henk Hansma): Rademaker - Koomen, Stein, Klapwijk, Sombroek, Kamphuis şi libero Mollevanger, au mai jucat: Aleksov, Hellinga, Sikking şi Abeling; CVM Tomis Constanţa (antrenori Jorge Cannestracci şi Milen Uzunov): Ilieş - Erkan, Began, M. Pavel, Ashlei, Gabrych şi libero Tănăsescu, a mai jucat: D. Pavel. Au arbitrat: Martin Hudik şi Rene Cinatl (ambii din Cehia).

Echipa noastră pleacă în această dimineaţă din Doetinchem, urmînd să revină după amiază la Constanţa.

Sărbătoare românească la Doetinchem

Succesul Tomisului în Olanda a fost aplaudat de suporterii care au însoţit echipa la Doetinchem, galeria constănţeană purtîndu-şi favoriţii spre victorie. Voleibaliştii Tomisului au ţinut să remarce că au simţit în teren sprijinul fanilor, încurajările acestora reducînd la tăcere galeria olandeză, deşi sala a fost arhiplină. De altfel, în programul de meci, Theo Vriezen, preşedintele clubului olandez, a ţinut să mulţumească conducerii clubului constănţean, remarcînd şi extraordinara atmosferă creată în partida tur, desfăşurată în Sala Sporturilor constănţeană. În programul de meci, în lima română, oficialul olandez a urat un bun venit oaspeţilor, sperînd, totodată, într-un spectacol voleibalistic de clasă. “Vă mulţumim pentru cum ne-aţi primit şi tratat săptămîna trecută la primul meci. Sper că suporterii noştri vor face aceeaşi gălăgie ca şi suporterii voştri săptămîna trecută. Eu vă doresc un meci plăcut”, au fost cuvintele din program.

În sferturile Top Teams Cup, CVM Tomis va întîlni echipa slovenă Autocommerce Bled, care a eliminat pe Fenerbahce Istanbul, după 3-0 în tur, pe teren propriu, şi 3-1, ieri, în deplasare. Meciul tur dintre CVM Tomis şi Autocommerce Bled se va disputa la Constanţa, în Sala Sporturilor, pe 31 ianuarie, iar returul va avea loc în Slovenia, pe 7 februarie.

În această seară, de la ora 20.50, iubitorii voleiului constănţean vor putea urmări la TV Neptun înregistrarea integrală a partidei de la Doetinchem.