CVM Tomis vrea revanşa în faţa Zalăului

Volei (m) / Cupa României

Sport 24 Aprilie 2012 / 00:00 648 accesări

Sezonul intern de volei masculin mai are doar două întrebări la care trebuie aflat răspunsul: cine va câştiga Cupa României şi cine va ocupa locul 5 în campionat. Ambele necunoscute vor fi dezvăluite săptămâna aceasta: turneul final al Cupei României va avea loc vineri şi sâmbătă, la Piatra Neamţ, iar în disputa pentru locurile 5-6 în Divizia A1 la volei masculin, VCM Piatra Neamţ - Explorări Baia Mare (0-1 scor general), meciurile 2 şi 3 sunt programate, miercuri, la Baia Mare şi duminică, dacă va fi necesar, la Piatra Neamţ.

Pentru CVM Tomis Constanţa, Final Four-ul Cupei României reprezintă ultimul prilej de a salva sezonul, celelalte două obiective (calificarea în finala Cupei Challenge şi câştigarea campionatului) fiind deja ratate. Adversarele Tomisului vor fi Remat Zalău, Dinamo Bucureşti şi SCM U. Craiova, echipe care joi seară vor fi împerecheate în semifinale, prin tragere la sorţi fără capi de serie. Vineri, de la orele 17.15 şi 19.45, sunt programate semifinalele, iar sâmbătă, de la ora 15.00, va avea loc finala. Favorită la câştigarea trofeului este Remat Zalău, campioana ultimelor trei ediţii, echipă care a pierdut un singur meci în campionatul recent încheiat. Însă Cupa României a fost în ultimii ani o specialitate a Tomisului, care a jucat ultimele şapte finale şi a pierdut doar în ediţia trecută, în faţa lui Dinamo Bucureşti.

„Încerc să menţin o atmosferă pozitivă în lot, încerc să determin echipa să lupte în continuare, până la finalul sezonului. Vreau ca jucătorii să fie conştienţi că mai avem o posibilitate de revanşă faţă de Remat Zalău şi de câştigare a unui trofeu în acest sezon. În primul rând însă, ei au posibilitatea de a-şi ridica nivelul jocului, de a se autodepăşi, pentru că Zalăul ne-a fost superioară în cele trei meciuri din finală. Important nu este doar să câştigi un trofeu, ci şi ca jucătorii să muncească la antrenamente pentru a-şi îmbunătăţi evoluţiile”, a declarat Jorge Cannestracci, antrenorul principal al Tomisului.