Dacă nici măcar FC Barcelona…

Fotbal / UEFA Champions League, semifinale, manşa tur

Sport 30 Aprilie 2009 / 00:00 511 accesări

Premier League pare invincibilă pentru echipele de pe continent! Deşi este principala favorită la cîştigarea UCL, deşi are cel mai productiv atac din cupele europene, deşi a evoluat pe teren propriu, FC Barcelona “n-a mişcat în front” în faţa elevilor lui Hiddink! Olandezul a pregătit perfect meciul, anihilînd complet atacul de vis al catalanilor, în care Messi a fost un simplu cărător de mingi! Iar dacă Valdes n-ar fi avut două intervenţii incredibile la ocaziile lui Drogba din finalul primei reprize, probabil că oaspeţii ar fi plecat cu victorie de pe “Camp Nou”! Gazdele au reuşit să se apropie periculos de poarta englezilor abia spre final de meci, mai întîi prin Eto’o - Cech salvînd senzaţional - şi apoi prin Bojan şi Hleb, care au ratat ocazii incredibile în prelungiri. Situaţia nu s-a schimbat (aproape) deloc pentru catalani, care trebuie să cîştige sau să facă un egal pentru a merge mai departe, doar că acest lucru trebuie să se întîmple pe “Stamford Bridge” şi fără Puyol (suspendat) şi Marquez (accidentat)! Scor final: FC Barcelona - Chelsea Londra 0-0. Au evoluat echipele - FC Barcelona (antrenor Josep Guardiola): Victor Valdes - Dani Alves, Marquez (52 Puyol), Pique, Abidal - Xavi, Y. Toure, Iniesta - Messi, Eto’o (82 Bojan), Henry (87 Hleb); Chelsea (antrenor Guus Hiddink): Cech - Ivanovic, Alex, Terry, Bosingwa - Essien, Obi Mikel, Ballack (90 Anelka), Lampard (71 Belletti), Malouda - Drogba.

Aseară, în a doua semifinală: Manchester United - Arsenal Londra 1-0 (O’Shea 17).