Danemarca, prea puternică pentru România la CE de handbal feminin din Suedia

Sport 14 Decembrie 2016 / 21:16 1424 accesări
Handbalistele antrenate de Ambros Martin vor evolua în finala pentru locurile 5-6 (sursa foto: Facebook TVR)

Miercuri seară, la Helsingborg, speranţele suporterilor români într-o calificare în semifinalele turneului final al Campionatului European de handbal feminin din Suedia a fost spulberat de reprezentativa Danemarcei. România a cedat în meciul decisiv pentru prezenţa în penultimul act al competiţiei europene, scor 17-21, la pauză 10-12, formaţia noastră fiind depăşită de o echipă care s-a dovedit mai puternică în duelul din grupa principală II. După un început echilibrat, danezele au preluat conducerea iar în repriza a doua s-au desprins decisiv la 19-13.

Pentru echipa noastră au marcat Buceschi 4 goluri, Neagu 3g, Pintea 2, Laslo 2, Udriştoiu 1g, Manea 1g, Iuganu 1g, Zamfir 1g, Geiger 1g şi Zamfirescu 1g.

Vineri, de la ora 16.45, în direct la TVR 2 şi TVR HD, în finala pentru locurile 5-6, România va întâlni Germania sau Franţa.