Debut cu gol la naţională pentru Nicuşor Stanciu

Fotbal / Meci amical: ROMÂNIA - LITUANIA 1-0

Sport 23 Martie 2016 / 22:07 701 accesări
Florin Tănase, atacantul Viitorului, a fost titular, fiind înlocuit la pauză chiar de autorul golului victoriei, Nicuşor Stanciu  Taguri articol:

Florin Tănase, atacantul Viitorului, a fost titular, fiind înlocuit la pauză chiar de autorul golului victoriei, Nicuşor Stanciu Taguri articol:

Întâlnirea amicală dintre dintre reprezentativele de fotbal ale României şi Lituaniei, disputată miercuri seară, la Giurgiu, pe stadionul „Marin Anastasovici”, a fost una care s-a remarcat mai mult prin gafa organizatorilor dinaintea startului jocului. Aceştia au încurcat cd-urile cu imnurile de stat şi au pus mai întâi la staţia de amplificare imnul României şi abia apoi cel al echipei vizitatoare. A urmat momentul de reculegere în memoria victimelor atentatelor de la Bruxelles, după care, în prima repriză, desfăşurată pe o ploaie torenţială, cel mai aproape de gol au fost lituanienii, în minutul 44, atunci când Pantilimon a respins mingea şutată din lovitură liberă de Spalvis. Tricolorii au replicat prin şuturile lui Bogdan Stancu şi Torje, însă portarul Zubas nu a avut prea mari emoţii.

În repriza a doua selecţionerul Anghel Iordănescu a efectuat mai multe schimbări, iar în minutul 65 am consemnat deschiderea scorului, Nicuşor Stanciu, trimis în teren după pauză, în locul lui Florin Tănase, şutând necruţător de la aproximativ 28 de metri. Nicuşor Stanciu a înscris la debutul său în naţională, aducând victoria tricolorilor în primul meci susţinut de echipa României la Giurgiu. Formaţia noastră s-a menţinut în atac până la final, dar tabela de marcaj nu a mai fost modificată.
Rezultat final: România 1-0 (N. Stanciu 65).
Au evoluat - România (selecționer Anghel Iordănescu): Pantilimon - Mățel, Moți, Chiricheș (cpt.), St. Filip (86 Toşca) - Pintilii, Sânmărtean (59 Hoban) - Torje (58 A. Ivan), Rusescu (46 Keşeru), Fl. Tănase (46 N. Stanciu) - B. Stancu (76 Hora); Lituania (selecționer Edgaras Jankauskas): Zubas - Vaitkunas, Freidgeimas, Girdvainis, Andriuskevicius - Slivka (68 Kuklys), Zulpa - Petravicius (83 Veliulis), Cernych (cpt.) (83 Panka), Luksa (59 Mikoliunas) - Spalvis (68 Matulevicius).

Pentru tricolori urmează acum testul cu Spania, programat duminică, la Cluj-Napoca, de la ora 21.45, pe „Cluj Arena”.
În alte două partide amicale disputate miercuri seară s-au înregistrat următoarele rezultate: Croația - Israel 2-0 (Perisic 4, Brozovic 34) și Slovenia - Macedonia 1-0 (Bezjak 58).
Joi sunt programate următoarele întâlniri amicale - ora 16.00: Malta - Moldova; ora 19.00: Estonia - Norvegia; ora 20.00: Grecia - Muntenegru; ora 20.45: Turcia - Suedia; ora 21.00 Danemarca - Islanda; ora 21.00: Ucraina - Cipru; ora 21.45: Cehia - Scoția, Italia - Spania și Țara Galilor - Irlanda de Nord.

MECIUL BELGIA - PORTUGALIA SE VA DISPUTA ÎN PORTUGALIA

Meciul amical Belgia și Portugalia se va juca, în cele din urmă, deși inițial acesta a fost anulat, la cererea primăriei din Bruxelles, după atentatele de marți din capitala Belgiei, pe motiv că nu ar putea fi asigurată securitatea suporterilor. Federația Belgiană de Fotbal a acceptat oferta Federației Portugheze de Fotbal, iar partida se va disputa marţi, 29 martie, de la ora 21.45, la Leiria, și nu la Bruxelles, așa cum a fost programat inițial. Anunțul a fost făcut miercuri după amiază de selecționerul Marc Wilmots într-o conferință de presă. Forul de la Lisabona va achita toate cheltuielile legate de deplasarea și cazarea delegației Belgiei.