Debut perfect pentru Săgeata

Fotbal / Liga a II-a, etapa 1: DINAMO II BUCUREŞTI - SĂGEATA NĂVODARI 0-3

Sport 03 Septembrie 2012 / 00:00 612 accesări

Candidată la promovarea în prima ligă, Săgeata Năvodari a început perfect actuala ediţie a Ligii a II-a la fotbal, obţinând, sâmbătă, o victorie categorică, 3-0, în deplasarea de la Dinamo II Bucureşti. Năvodărenii au pus stăpânire pe joc încă din start şi au deschis scorul rapid, în min. 9, când Tigoianu a fructificat pasa în adâncime venită de la Vezan. După o serie de ocazii mari, oaspeţii şi-au mărit avantajul în min. 27, V. Apostol finalizând din careu după o lovitură de colţ. Acelaşi V. Apostol a stabilit, în min. 37, scorul primei reprize, dar şi rezultatul final, 3-0 pentru Săgeata, când D. Zaharia a şutat puternic, mingea respinsă de portar a ajuns la mijlocaşul defensiv de la Săgeata, care a reluat balonul, de la 8 m, în plasă. După pauză, gruparea de pe litoral a continuat să domine, iar D. Zaharia a marcat cu o lovitură de cap, însă reuşita a fost anulată pentru o poziţie de ofsaid, astfel că scorul nu s-a mai schimbat până la final. „Am făcut un joc bun, în special la posesie şi finalizare, dar am şi ratat numeroase ocazii singur cu portarul, iar diferenţa ar fi fost mai mare. Am făcut un pas bun, dar este doar debutul”, a spus antrenorul Aurel Şunda. Au evoluat pentru Săgeata: Viciu - Goşa, Fl. Popa, Sg. Bar, L. Rusu - Diaby, V. Apostol, Vezan, Tigoianu (84 R. Dumitru) - B. Oprea (78 Jianu), D. Zaharia (73 Pekarov).